Het kaarteringsvraagstuk in Nederlantlsch-lndië na de wapenstilstand van 1945.') 114 afgedrukte kaarten gingen daarna wederom naar de ambtenaren en officieren in het terrein, thans met het verzoek de kaarten in het terrein zoveel mogelijk te verbeteren en bij te werken. Juist met het oog hierop werden bij de eerste druk van een schetskaartblad ook zeer onzekere details opgenomen, voorzien van de nodige vraag tekens of bijschriften. Dergelijke „puzzles" op de kaart kunnen voor de gebruikers in het terrein juist een prikkel, zijn ter plaatse de toestand op te nemen en te verbeteren. Bij het samenstellen van de schetskaart zijn er heel wat van dergelijke puzzles te voorschijn gekomen: ik noem slechts een raadselachtig meer in ZO-Celebes, een groot en onbekend hiaat tussen twee bergruggen in O-Celebes en een dergelijk hiaat in Midden-Borneo. Het totale aantal bladen van de schetskaart dat verschenen, in bewerking of ontworpen was, bedroeg 236. Het bijgaande kaartje geeft een overzicht van het gebied dat door deze schetskaarten wordt bestreken (fig. 6). Het is duidelijk dat deze Algemene Schetskaart een onmisbare bron is voor het voortdurend verbeteren van de bladen der lucht- vaartkaart (Internationale Wereldkaart) op de schaal 1 1 000 000, waarvoor een zo juist mogelijke terreinvoorstelling natuurlijk van het grootste belang is. Ook in deze oorlog zijn weer talloze nieuwe gegevens over Indië bekend geworden, die allereerst in de „Alge mene Schetskaart en daarna in de „Internationale Wereldkaart" luchtvaartkaart) verwerkt zullen moeten worden. A. Kin t, Kolonel, Hoofd van de Topografische Dienst K, N. I. L.: Inleiding. In het hoofdstuk The modern map van de derde editie van Maps and Survey zegt Arthur R, H i n k s, sprekend over de „necessity for maps": „The need of maps appears most urgently in case of war and in the past it has usually happened that military necessities first compelled the production of maps." „In peace the necessity of maps for all purposes of administra tion is less conspicuous, but none the less real." Door de oorlog hebben alle kaarteringsdiensten in Ned.-Indië zwaar geleden: personeel, dat niet, of ernstig ziek, uit de gevangen kampen terugkeerde, personeel, dat de zijde der extremisten koos of nog door hen gevangen wordt gehouden, personeel dat „nog fit" is of „net nog fit", mensen met zware gezinszorgen materieel, l) Overgenomen uit het Tijdschrift van het Koninklijk Aardrijkskundig Ge nootschap van Januari 1947,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 120