115 dat gestolen, vernield, weggevoerd of verborgen was. Met de scha mele restanten te voorzien in een dringende behoefte en een wezen lijke noodzaak, was geen bemoedigend vooruitzicht. Er is gedaan wat menselijkerwijs gedaan kon worden, elke week scheen een dag, maar het terugzien op de laatste zes maanden schijnt een terugblik op jaren. De chaotische toestand van de eerste maanden na de wapenstil stand maakte het schier onmogelijk iets te doen. Geruchten waren de eerste gegevens, daarna kwam de mogelijkheid tot correspon dentie. Heel, heel langzaam herstelde zich het verkeer. De sluier van onwetendheid over de toestand begon op te trekken. Omtrent No vember 1945 hervatte het hoofd van de Topografische Dienst. Kolonel M. T. van Staveren, teruggekeerd uit krijgsgevangen schap in Mandsjoerije, zijn werkzaamheden bij het Departement van Oorlog, en met de oprichting van de Fotogrammetrische Bri gade te Batavia op 4 Januari 1946 en van de Triangulatie-Brigade te Bandoeng op 7 Januari 1946 begon de Topografische Dienst te herleven. Evenals elk eerste leven begon het embryonaal. In Maart be stond de Fotogrammetrische Brigade uit twee officieren, waarvan één in afwachting van evacuatie, en drie of vier man, die een kleine voorraad van de Japanners overgenomen topografische kaarten be heerden, alsmede een dertigtal kisten met foto's van Nederlandsch- Indisch grondgebied, die het Koninklijk Nederlandsch-Indisch leger (K.N.I.L.) van Australië had medegenomen. De Triangulatie-Bri gade was bezig kaarten, documenten en instrumenten, die te Ban doeng over verschillende centra waren verspreid, uit de handen der extremisten te redden. Nadien ging het echter crescendo. Het personeel, waarvan in middels de verblijfplaatsen bekend waren geworden, werd opge roepen en kwam een voor een van alle kanten binnen. Hier en daar werden wat instrumenten en werktuigen aangetroffen, die echter meestal zeer beschadigd waren. Toch nam de activiteit van de Dienst in omvang en intensiteit toe, tot ze omtrent Juli 1946 een haastig, koortsachtig tempo verkreeg, waarop thans een herstelperiode is gevolgd. Kaartvoorziening. Kaarten zijn onmisbare grondslagen voor een constructie of re constructie en bovendien voor een leger even hard nodig als wapens. „Until a country is mapped it is impossible to devise any well con sidered schemes' schrijft H i n k s. Kaarten spelen in de huidige maatschappij een grote, stille rol, die naar de ervaring heeft geleerd door de zorgeloze mens pas wordt beseft, als zij worden ontbeerd. Kaarten maken is niet het werk van een dag of een uur; voor de kaartvoorziening was men dus in Indië in de eerste plaats aangewezen op de overblijfselen van de voor-oorlogse voorraden en op die, welke tijdens de oorlog door vijand en vriend waren ver vaardigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 121