116 Voor wat het leger betrof bestond vóór 15 Februari 1946 de regeling, dat, op basis van de Mutual Aid overeenkomst, de Neder landse en Nederlandsch-Indische strijdkrachten op dezelfde grond slag van kaarten zouden worden voorzien als voor de Britse troepen was vastgesteld. De burgerlijke instanties waren aangewezen op de beperkte voorraad die bij de Fotogrammetrische Brigade (Hertogs park 8, Batavia) in beheer was. Na die datum werden door de Engelsen de kaarten tegen Ver rekening verstrekt, zodat Jaarna ook de burgerlijke organen en te goeder naam en faam bekendstaande firma's daarvan profijt konden trekken. Na een overgangsperiode werd op 1 Mei 1946 de gehele voorraad kaarten van het Map depot van het Survey Directorate A.F.N.E.I. gevestigd aan de Scottweg te Batavia, overgenomen en kwam de kaartverstrekking geheel in Nederlandse handen. Na dien werden uit deze voorraad de kaarten aan de Engelsen tegen verrekening verstrekt. Onmiddellijk werd begonnen de kaartenvoorraad van de Foto grammetrische Brigade over te brengen naar de Scottweg en het aldaar nog op oorlogsbasis ingerichte magazijn te ordenen. Dit was in Juli zover gevorderd, dat op 1 Augustus nadat inmiddels het benodigde personeel was aangeworven en de hulpkrachten waren ingewerkt het Kaartenmagazijn als zelfstandig onderdeel werd opgericht. Omdat geconstateerd werd dat de kaartenvoorraden totaal onvol doende waren om de tijd, dat in Indië nog geen kaarten zouden kunnen worden gedrukt, te overbruggen, werd een hoofdofficier van de Top. Dienst in Juni naar Singapore gezonden om deze moei lijkheid met H.Q. A.L.F.S.E.A. te bespreken en na te gaan in hoe verre van die kant nog steun was te verwachten. In Juli werd een kapitein van de Dienst naar Makasser gezonden om zich te ver gewissen van de omvang van de voorraad kaarten die aldaar in Juni door de Engelsen bij hun vertrek was achtergelaten, en naar Hol- landia, om de aldaar door de Amerikanen achtergelaten voorraden te verpakken en naar Batavia op te zenden. Nadat reeds met vrij grote zekerheid was komen vast te staan, dat door de Japanners gedurende de oorlog vrij grote hoeveelheden kaarten te Singapore waren gedrukt, en vernomen was dat krijgsgevangenen in Bangkok grote hoeveelheden kaarten van Nederlandsch-Indië hadden zien verladen, werd in Augustus bericht ontvangen dat te Saigon derge lijke kaarten waren aangetroffen bij de Service Géographique de l'Indo-Chine. Ook hiervan is reeds werk gemaakt. Tenslotte zijn nog de restanten van de kaartenvoorraad die bij het uitbreken van de oorlog naar Bandoeng was overgebracht, door de aldaar gevestigde Triangulatie-Brigade gesorteerd en geïnven tariseerd, zodat er gegronde hoop bestaat dat de kaartvoorziening voor het komende jaar verzekerd is, welke tijd nodig is om het Reproductiebedrijf weder volledig in werking te stellen. Kaartenproductie. Het is feitelijk onnodig op te merken, dat al de hiervoren beschre-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 122