117 ven werkzaamheden lapmiddelen waren en dat de kaartvoorziening eerst dan verzekerd kan worden geacht, als de Topografische Dienst zelf in staat zal zijn kaarten te drukken. Bij de mobilisatie was een deel van het Reproductiebedrijf aan Goenoeng Sari te Batavia naar Bandoeng overgebracht; bij de daarop volgende capitulatie werd het te Batavia achtergelaten materieel zo grondig vernield, dat zelfs de Japanners geen kans hebben gezien het weer in bedrijf te brengen. Met behulp van elders aangevoerde persen enz. werd door hen een klein gedeelte van het gebouwencomplex aan Goenoeng Sari weder om ingericht en in bedrijf gesteld. Dit bedrijfje werd na de wapen stilstand door de Engelsen bezet en is dat thans1nog, ondanks alle verzoeken het over te geven. Het niet in bedrijf zijnde gedeelte werd na enige oppositie2) tenslotte ultimo Mei aan de Topografi sche Dienst overgedragen. De drukkerij, die vroeger al door de wijze waarop zij uit een oude officierswoning was ontstaan geen florissante indruk maakte, bood een troosteloos beeld van verwoes ting en vernieling, en het heeft twee maanden hard werken gekost om in deze chaos wat orde te scheppen. Een kleine Japanse offset pers kon, na gereinigd te zijn, weer aan de gang worden gebracht, en een kleine boekdrukpers kon zover worden hersteld, dat op 1 September met drukken kon worden begonnen. In zulke gevallen kan alleen het toeval uitkomst brengen en het geluk is de Topografische Dienst gunstig geweest. In Bandoeng werd beslag gelegd op een sneldrukpers, die in 1940 reeds van Batavia was overgebracht om daar in de in aanbouw zijnde nieuwe gebouwen van de Topografische Dienst te worden gemonteerd. Deze aanbouw is door de Japanners geheel afgebroken en de nieuwe pers werd door hen in de Van Deventerschool, waarin zij de Topo grafische Dienst in 1942 hadden ondergebracht, gemonteerd, maar kon door hen niet in gebruik worden genomen omdat enkele inkt rollen door het toenmalige Hoofd van het Reproductiebedrijf - wijlen den Heer Th. J. Ouborg waren verborgen. Omtrent Maart 1946 werd deze pers door ons in schandelijk verwaarloosde toestand aangetroffen; zij is thans weer in uitstekende conditie op de inktrollen na, waarvan enkele zo zwaar beschadigd waren dat zij vernieuwd moeten worden. Van de naar Bandoeng gevoerde glasnegatieven van kaarten werden rond 600 stuks teruggevonden en verder nog een zeer groot aantal moederbladen van kaarten. Bovengenoemde hoofdofficier spoorde in Singapore, prachtig geholpen door de C.O.N.I.E.3) onder vele andere nuttige zaken 4500 intact zijnde drukplaten, als mede twee offsetpersen op. Helaas waren dit persen die voor de oorlog feitelijk reeds buiten gebruik waren; maar deze kleine tegen slag werd ruimschoots gecompenseerd doordat hij van Singapore 11 September 1945. 2) De vrees dat het Indonesisch personeel in staking zou gaan als de Neder landers het bedrijf zouden betreden, bleek later geheel ongegrond te zijn geweest. 3) Commissie voor Overname van Nederlandsch-Indische eigendommen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 123