118 het bericht medebracht dat op Ceylon een drukkerij, die daar door de Engelsen gedurende de oorlog was opgericht, werd gedemon teerd om als het materieel niet verkocht kon worden naar Engeland te worden teruggezonden. Met de volle medewerking van Engelse zijde, en door de grote belangstelling die de Colonels Willis en Biddell voor onze moeilijkheden hadden, is het gelukt van het vrijkomende materieel, dat reeds op de kade te Ceylon gereedstond om naar Engeland te worden verzonden, tegen uiterst billijke prijs elf offset-persen en verschillende andere benodigdheden aan te kopen. Al dit materieel, dat nog geen twee jaren in bedrijf is geweest, verkeert in uitstekende toestand. Het zou nu reeds in Indië zijn aangekomen, ware het schip niet door een staking te Calcutta op gehouden. Met deze aankoop zal het mogelijk zijn op zeer korte termijn wederom aan het werk te gaan, wat anders volkomen uit gesloten zou zijn geweest, want de eerste uit Nederland komende offerte betrof offset-persen die vrijblijvend in 1948 zouden kunnen worden geleverd tegen ca het viervoud van de Ceylonse prijs. Te Batavia was inmiddels hard gewerkt om de voor kaartrepro- ductie en boekdruk benodigde materialen te verzamelen. Terugge vonden lettermateriaal werd gesorteerd, een zeer kostbare voorraad geprepareerd papier voor waardepapieren (certificaten enz.) in vei ligheid gebracht, papiervoorraden werden opgespoord, teruggevon den chemicaliën, drukverven, enz. opgevorderd, enz. Het gelukte om 4 linotype-machines op te sporen, aan de overneming waarvan thans wordt gewerkt. Deze doelbewuste bedrijvigheid bleef bij het vroegere Indonesische personeel niet onopgemerkt. Het vertrouwen keerde terug en velen kwamen hun oud bedrijf wederom opzoeken. Ook zij hebben meegezwoegd aan het opruimingswerk en zien hun arbeid thans beloond. Met ingang van 1 September werd het Repro ductiebedrijf opgericht en in werking gesteld en konden zij hun vroegere arbeid hervatten. Verkenning, terreinopneming en kaartenherziening. Mogen de problemen van kaartvoorziening en kaartreproductie op uiterst bevredigende wijze zijn opgelost, dit alleen is nog niet voldoende. Elke kaart is vaak reeds ietwat verouderd aleer zij in druk verschijnt en deze veroudering is tijdens de oorlog snel toege nomen; havens en andere werken zijn vernield, vaarwaters onbruik baar geworden, spoorwegen opgebroken, nieuwe wegen, spoorwe gen en vliegvelden zijn aangelegd, cultures uitgeroeid of buiten be drijf gesteld, andere cultures ingevoerd, enz. Voor wederopbouw- plannen heeft derhalve dit verouderde kaartenmateriaal geen afdoende waarde. Recente gegevens zijn nodig zijn zelfs met spoed nodig en een ieder die beseft welke tijd met een regelmatige opneming of herziening is gemoeid, zal tot de slotsom komen dat hier bijzondere maatregelen noodzakelijk zijn om deze recente gegevens te verschaffen. Deze noodzaak blijkt nog duidelijker, als in aanmerking wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 124