119 genomen, dat liet beschikbare personeel gedecimeerd is en de voor-* raad landmeetkundige instrumenten in desolate toestand verkeert. Maar ook hier waren de omstandigheden gunstig. Gelijke tred houdend met de voortschrijdende techniek was de Topografische Dienst reeds in 1920 begonnen met de eerste proeven, eerst op het gebied van de terrestrische fotogrammetrie, later in 1925 met luchtkaartering. Vooral op het laatste gebied werd sindsdien een zo ruime ervaring en bekendheid verkregen, dat onlangs uit Austra lië waar men ook luchtkaartering wil gaan toepassen officieus mededeling werd ontvangen, dat de D.D. Survey te Melbourne het verlangen had te kennen gegeven binnenkort enkele officieren naar Ned.-Indië te zenden om de aldaar gevolgde methoden te bestu deren. In 1936 waren de luchtkaarteringsproeven zover gevorderd, dat de ontwikkelde methoden als standaard-werkwijzen werden inge voerd bij de inmiddels opgerichte Fotogrammetrische Brigade, die met de nieuwste, voor Ned.-Indië geschikt bevonden instrumenten werd uitgerust. Van dit instrumentarium is gedurende de oorlog slechts weinig verloren gegaan; het werd deels te Bandoeng, deels te Singapore aangetroffen en met spoed naar Batavia vervoerd om in bedrijf te worden gesteld. Want alleen van luchtverkenning en luchtkaartering kan uitkomst worden verwacht. In de Inleiding werd reeds melding gemaakt van het feit dat het K.N.I.L. van Australië 30 kisten fotomateriaal had meegebracht, nl. luchtfoto's die gedurende de oorlog boven Indisch grondgebied waren genomen. In de maand Maart werd onmiddellijk begonnen dit materiaal te schiften en te keuren, te localiseren en te registreren. Eerst vorderde het werk moeizaam, maar naarmate meer personeel binnenkwam, ging het steeds sneller. In October komt dit werk gereed. Verder werd met H.Q. A.L.F.S.E.A. overeengekomen dat het foto-archief van de R.A.F. te Batavia steeds kan worden ge raadpleegd, en dat dit materiaal volledig ter beschikking zal komen zodra de Engelsen het niet meer nodig zullen hebben. Al het voor de oorlog reeds aanwezige materiaal werd inmiddels terruggevon- den, de negatieven te Singapore, de afdrukken te Bandoeng, echter met uitzondering van de afdrukken der foto's van Nieuw-Guinea, die de Topografische Dienst na 1936 van de N.N.G.P.M. had ontvangen. Deze zijn nog steeds zoek. Maar tegenover deze tegenslag staat de gelukkige omstandigheid dat de Topografische Dienst reeds in 1936 was begonnen dit foto materiaal tot kaarten om te werken en dat de Japanners dit werk gedurende de oorlog hebben voortgezet en voltooid. Deze kaarten werden door de Japanners gedrrukt en zijn nu in onze handen, zodat ook deze gegevens niet geheel verloren zijn. Ten slotte was reeds in Mei een hoofdofficier van de Topografische Dienst naar Austra lië gezonden om met de R.A.A.F. een overeenkomst aan te gaan voor het kopiëren van door deze dienst gemaakte luchtfoto's. Ook deze kwestie is thans geregeld, zodat binnenkort een foto-archief tot stand zal zijn gekomen, dat anders in geen jaren had kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 125