120 worden vervaardigd en waarop, naar ruwe schatting, meer dan 60% van het grondgebied van Indië staat afgebeeld. Ómdat het te verwachten is, dat dit in oorlogstijd hoofdzakelijk voor oorlogsdoeleinden opgenomen fotomateriaal nog niet in elk opzicht zal voldoen aan de eisen die bij de wederopbouw worden gesteld, worden zowel bij de militaire als bij de maritieme lucht vaartdienst pogingen in het werk gesteld foto-afdelingen te organi seren. Het materiaal waaraan recente gegevens omtrent het Indische terrein en de cultuurtoestand zijn te ontlenen, is dus aanwezig of in uitzicht. De vraag was nu, hoe dit materiaal moest worden aan gewend. De belangrijkste factor waarmee bij het opstellen van een plan rekening moest worden gehouden was gebrek aan getraind personeel, waardoor het productievermogen nog begrensd was. Om dit te verhelpen werd al het personeel, dat vroeger nog niet met de fotogrammetrische werkwijze bekend was, in opleiding genomen. Zij ontvingen onderricht in de werkwijze die tijdens de oorlog in Amerika was ontwikkeld, om schetskaarten te vervaardigen uit combinaties van loodrecht omlaag en schuins omlaag genomen foto's (trimotrogon photography), en verrichten nu practisch werk. Een ander deel van het personeel ontvangt instructie voor het interpre teren van foto's voor economische doeleinden en kan in October aan de arbeid gaan. v Uit de binnenkomende aanvragen voor kaarten en inlichtingen kon inmiddels reeds een globaal overzicht worden opgemaakt van de gebieden waarvan topografische of andere gegevens nodig waren en van hun aard. De departementen van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat werden verzocht hun wensen in dit opzicht bekend te maken, waarna op grond van de aldus verkregen gegevens een plan voor één jaar (ditmaal geen 5 jaar!) werd op gesteld, met de uitvoering waarvan op 1 Augustus werd aangevan gen. Eerst zullen dié opdrachten worden uitgevoerd waarvan reeds fotomateriaal aanwezig is; daarna die, waarvan in het Engelse archief voldoende foto's worden aangetroffen; vervolgens die, waarbij inmiddels beschikbaar komende foto's van Australië kunnen worden gebruikt. Onderwijl zullen luchtverkenningen en luchtop namen uitgevoerd worden van de objecten, waarvan geen voldoend fotomateriaal aanwezig is; zodat ook dit vraagstuk, zo goed als de gegeven omstandigheden het toelieten, is opgelost. Reorganisatie van de Topografische Dienst en het kaarteringsvraag- stuk in zijn geheel. Het hiervoren geschetste overzicht geeft een beeld van de wijze waarop de dringendste voorzieningen werden getroffen. Voor de uitvoering van dit plan was het noodzakelijk enkele onderdelen van de dienst te reorganiseren. In de eerste plaats gaf gebrek aan per soneel en materieel aanleiding alle fotografische werkzaamheden die voor het leger, voor de Fotogrammetrische Brigade en voor het Reproductiebedrijf door verschillende afdelingen werden verricht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 126