121 te verenigen. Zij werden samengevoegd tot één afdeling, die de naam kreeg van Fotografisch Laboratorium. Het is gevestigd op Koningsplein 22 te Batavia en verricht alle fotografische werkzaam heden voor documentatie, maakt lichtdrukken voor plannen, kopieën van kaarten, vervaardigt afdrukken van luchtfoto's, ontschrankt foto's voor kaarteringsdoeleinden, stelt foto-mozaieken samen en zal binnenkort ook belast worden met de fotografische werkzaamheden voor het drukken van kaarten enz. Ten einde het verkennings- en kaarteringsplan te voltooien, en te zorgen dat mettertijd zo spoedig mogelijk alle gegevens die in het foto-archief liggen besloten ter beschikking komen, werd ook voor de Fotogrammetrische Brigade een reorganisatieschema opgesteld. Deze Brigade bestaat thans uit een interpretatie-sectie voor econo mische en militaire doeleinden; een afdeling (van 2 secties) voor het in kaart brengen van vlakke terreinen uit luchtfoto's met be hulp van eenvoudige instrumenten en constructies, en verder een afdeling (van 2 secties) voor het in kaart brengen van bergterrein met behulp van de reeds voor de oorlog in gebruik zijnde multiplex- toestellen, waarmede gehele stroken luchtfoto's in donkere kamers worden geprojecteerd op een tekentafel en aldus worden uitgewerkt. Het Fotografisch Laboratorium is bijna op volle sterkte; van de 80 man die de Fotogrammetrische Brigade ultimo 1947 moet tellen, zijn thans rond 30 aanwezig. Is de volle sterkte bereikt, dan zal deze organisatie in staat zijn al het urgentiewerk op te vangen en tevens een aanvang te maken met het regelmatig en systematisch verwerken van alle kostbare gegevens welke het foto-archief bevat en die zo spoedig mogelijk voor algemeen gebruik beschikbaar moeten komen. De topografie wordt door de Fotogrammetrische Brigade zelf ver werkt; voor wat de bosgegevens betreft bestond vroeger reeds een samenwerking met de Dienst van het Boswezen, een band die nu wederom wordt hersteld; in zake de geologische bijzonderheden is bereids medewerking verzocht aan de Dienst van de Mijnbouw. Cultures worden bestudeerd in samenwerking met de Dienst van de Landbouw en voor het bestuderen van de historische ei'inenten zal de hulp worden ingeroepen van officieren van het K.N.I.L., terwijl de hydrografische gegevens zullen worden overgegeven aan de Hydrografische Dienst van de Zeemacht, zodra deze in werking is. Door het in werking stellen van deze organisatie zal in de eerste behoeften der kaartering worden voorzien, zodat gelegenheid open komt andere problemen van het kaarteringsvraagstuk rustig onder ogen te zien. Een van de voornaamste daarvan is wel de geodetische opmeting van de Archipel, waarvan de triangulatie of driehoeks meting de basis legt voor een nauwkeurig verband in de kaart en tussen de kaarten onderling. De oude welbeproefde wijze van ter- restrische terreinopneming met landmeetkundige instrumenten stelt aan de geodetische grondslag geheel andere eisen dan de fotogram metrische kaarteringsmethoden, die in de naaste toekomst en wel licht ook later voor grote kaarteringswerken universeel worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 127