Literatuuroverzicht 125 van deze gebieden systematisch is en wordt verwerkt en waar thans met alle kracht gearbeid wordt om deze kennis uit te breiden. In Nederland werd door de Raad van Herstel en Wederopbouw uit de Ministerraad aan Prof. Tienstra, Hoogleraar in de geodesie, de opdracht verstrekt een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van meer coördinatie in de kartografie van Nederland. In Indië werd door de Directeur van Justitie een suggestie gedaan het Hoofd van de Kadastrale Dienst een soortgelijke opdracht te geven. Dit is principieel onjuist. Topografische en geologische bodem- en boskaarteringen zijn geen landmeetkundige wetenschappen. Prof. Dr H. J. P o s merkt in zijn opstel over ,,De eenheid der wetenschap en de verdeeldheid der methoden'' op: „De ontwikkeling der weten schappen doet zien, dat de diensten der wiskunde zich langzamer hand over alle gebieden der ervaring zijn gaan uitstrekken. Die gebieden zijn daarmede echter niet in de wiskunde opgegaan." De algemene landkaartering is momenteel in de eerste plaats een politiek geografisch en in de tweede plaats een landmeetkundig vraagstuk. Op deze basis zal een reorganisatie zich moeten vol trekken. Conclusie: Is het thans voor ons, die van de eerste wereldoorlog alleen de deining hebben gevoeld en die in de tweede wereldoorlog een speel bal zijn geweest van internationale golven, niet de hoogste tijd een scheepje te bouwen, dat hoe klein ook, kan koershouden in de nieuwe stromingen? Dit kan voor wat de geografie betreft alleen geschieden door het organiseren van een (militaire?) terreinkundige (inlichtingen)dienst, die tot taak heeft in het koninkrijk: a. systematisch alle terreinkennis te vergaren, welke van invloed is op de economie en staatkunde; b. door contact en samenwerking met soortgelijke buitenlandse instellingen, die hun belangstelling op delen van het koninkrijk richten, deel te nemen aan en op de hoogte te blijven van deze buitenlandse activiteit. Tot bevestiging dezer conclusie zij vermeld, dat gedurende de laatste oorlog van de Indische Archipel meer dan 70 grondige terreinstudies zijn gemaakt (van voor strategie en staatkunde be langrijke gebieden) die thans worden bijgewerkt en systematisch worden aangevuld. Boekbespreking. W. K. Bachmann. Théorie des erreurs de 1' orientation relative. 74 biz., 17X^4 cm. Dissertatie. Lausanne, Imprimerie La Concorde. 1943. B. Hallert. Ucber die Herstellung Photogrammetrischer Plane. 118 biz., 17X25 cm. Dissertatie, Stockholm 1944. Om te motiveren dat beide bovengenoemde dissertaties aan een gemeen schappelijke bespreking worden onderworpen, is een kort overzicht van de ont wikkeling der fotogrammetrische methoden nodig.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 131