13 gelegen waarden is nog iets kleiner dan het bedrag 1,1 ca per 100 ca dat in de H.T.W. op theoretische gronden wordt berekend en zoo gering, dat in de meeste gevallen een grafische bepaling vol doende kan worden geacht. De spreiding van de verschillen komt bevredigend overeen met die welke men volgens de waarschijnlijk heidsrekening kan verwachten.1) Na de toepassing van de metingen in de kadastrale registers, welke ik niet met U zal bespreken, volgt de samenstelling van het nieuwe kadastrale plan dat ook in de binnenstad op de schaal 1 1000 wordt vervaardigd. Het wordt niet opnieuw gekaarteerd, doch gekopieerd van op films vervaardigde verkleiningen van de kaarteeringen 1 250. Als men nauwkeurig rekening houdt met de mate van werking van het papier waarop het plan wordt gemaakt en met die van de film zelf, dan blijkt het mogelijk een zoodanige instelling op het instelbord te berekenen, dat de ontwikkelde, ge fixeerde, gespoelde en gedroogde film op den kopieerspiegel nage noeg volkomer zuiver past op het van meetkundigen grondslag voorziene nieuwe plan. Het behoeft geen betoog, dat deze methode zeer veel sneller werkt dan een opnieuw kaarteeren. Een plan van gemiddelde grootte in de binnenstad kan men in een kleine week van de films kopieeren; een potloodkaarteering er van vordert naar schatting 15 weken. Door de juist geschetste werkwijze gaan de kaarteeronnauwkeurigheden voor slechts een vierde deel in de nieuwe kaart over. Uiteraard wordt door het kopieeren een nieuwe foutenbron ingevoerd, doch proeven hebben bewezen, dat de me thode bij kaarteeren niet achter staat. Bovendien wordt het nieuwe plan veel fraaier omdat er geen kaarteerpuntjes op voorkomen die de kwaliteit van de lijn in het origineel en in de zincografie sterk beinvloeden. Op grond van tel lingen schat ik dit aantal kaarteerpuntjes in een plan van 30 ha on ca 20000. F Op de wijze zooals ik U zoo juist in het kort mocht uiteenzetten, zijn tot dusverre vijf nieuwe plans 1 1000 ontstaan. Zij hebben een gezamenlijke oppervlakte van 128 ha en bevatten 5900 perceelen. Ze liggen in hoofdzaak in de Jordaan en langs dat gedeelte van Jacob van Campen's onvolprezen grachtengordel dat reeds voor komt op de uit 1625 dateerende kaart van Balthazar Floriszoon van Berckenrode, wiens naam om met den architect A. A. Kok te spreken klonk als een klok wegens zijn beroemdheid als knap landmeter, kunstenaar, teekenaar en cartograaf. Langs die grachtengordels waar, met een groote kennis van stedebouwkunde, in de 17de eeuw rooilijnen werden ontworpen en uitgezet en waar bouwterreinen door de Gemeente werden ver kocht, zullen zich de metingen voortzetten tot een nieuwe ring om 1) Deze leert nl. dat van deze 876 perceelen er 445 een afwijking moeten vertoonen van 0 tot 0,5%, 283 van 0,5 tot 1 114 van 1,0 tot 1,5%, 29 van 1,5 tot 2,0% en 5 van 2 tot 2,5 De binnen evengenoemde grenzen getelde afwijkingen zijn respect. 238, 154, 49, 13 en 8 positieve en 238, 127, 30, 14 en 5 negatieve.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 13