149 breken vertoonde, hetzij tengevolge van de eisen gesteld door de ver anderende omstandigheden (verkaveling, stadsuitbreiding) wel tot her- .meting worden overgegaan. Een behoorlijk programma is daarvoor echter nimmer opgesteld en zo, heeft niet steeds daar hermeting plaats gevonden, waar zij het meest nodig was. Iedere landmeter kan daarvan in zijn rayon wel voorbeelden aanwijzen. Ook de keuze van de schaal is in vele gevallen niet juist geweest. Lange tijd kwam de drang tot hermeting alleen van de landmeters van het kadaster, die dagelijks de gebreken van de kaart en de on volledigheid van het veldwerkarchief ervaren, maar geleidelijk zijn daar andere stemmen bijgekomen, vooral die van gemeentelijke en andere overheidsdiensten. De vraag naar goede kaarten, samen te stellen uit de kadastrale plans, wordt voor allerlei doeleinden groter. Wij noemen streek- en uitbreidingsplannen, bodemkaartering, cul tuurtechnische werken, onderzoek in pacht- en grondzaken, water staatswerken en de topografische kaart. Het is daarom hoog tijd, dat een doelbewust hermetingsprogramma wordt opgezet. Met grote voldoening mogen wij constateren, dat een eerste stap daartoe door het Ministerie van Financiën is gedaan door de in 1944 aangevangen inventarisatie van Kadastergegevens en dat het blijkbaar tevens in de bedoeling ligt de Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk uit te bouwen tot een hermetingsdienst. De resultaten van de inventarisatie zijn nog niet volledig bekend, maar de reeds verzamelde en ons verstrekte gegevens stellen ons toch wel in staat tot het vormen van een vrij goed beeld, dat er ongeveer als volgt uitziet Aangetekend wordt hierbij dat uitgegaan is van de behoeften voor de eerstkomende 15 jaren en dat dus als „te hermeten urgent" be schouwd werden de gebieden, waar in dit tijdvak belangrijke ver anderingen zijn te verwachten alsmede die, waarvan de kaarten door hun te kleine schaal of door hun te grote verschillen met de terreins toestand hermeting behoeven. Ons werd verder medegedeeld, dat „te hermeten, niet urgent" de terreinen betreft, waarvan de kaartschaal te klein is en de kaarten te onnauwkeurig worden geacht, en dat bij de beoordeling niet alleen gelet is op de eisen uit kadastraal oogpunt, maar ook op die, welke het maatschappelijk leven aan de kadasterkaarten kan stellen. Het komt ons voor dat het programma, dat op grond van deze uitkomsten zal worden opgesteld, wel als een minimum-programma moet worden gezien. Over zovele jaren zal dus nog maar een derde gedeelte van ons land hermeten zijn en dan nog niet eens voor de gehele oppervlakte in R.D. verband. Hermeten in R.D. verband Hermeten, niet in R.D. Te hermeten, urgent Te hermeten, niet urgent Niet te hermeten 5% 10 5% 15 65%

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 155