150 In oppervlakte uitgedrukt zal dus hermeten moeten worden „urgent" rond 170.000 ha en „niet urgent" rond 500.000 ha. Indien wij met een capaciteit van 10.000 ha per jaar rekenen, zal de hermeting van deze gebieden pas over respectievelijk ongeveer 17 en 67 jaar gereedkomen. Het is wel duidelijk, dat op de duur het tempo aanzienlijk moet worden opgevoerd. Wel zal ook de ruilverkavelingsdienst circa 10.000 ha per jaar voor zijn rekening nemen, maar dit betreft grotendeels de rubriek „niet te hermeten", wat eveneens het geval zal zijn voor de gebieden waar met toepassing van luchtfotogrammetrie een belangrijke versnel ling kan worden verkregen. Het blijft zeer onbevredigend, dat nog tot in een verre toekomst zo'n groot gedeelte van ons land het met de oude op plaatselijke en meestal niet meer te reconstrueren driehoeksnetten aangesloten kadas trale kaarten moet stellen. De moeilijkheden voor het vervaardigen van goede kaarten op schaal 1 5°°° 1 10.000 waaraan een algemene behoefte begint te bestaan, blijven dus in de meeste gevallen. Mogelijk kan hierin tot op zekere hoogte worden voorzien door een zodanige verdichting van het R.D. net met vaste punten, met zorg te kiezen en te kaarteren op de kadastrale plans, dat een bevredigende aansluiting van die plans verkregen kan worden. In het voorgaande werd aandacht besteed aan de kaart. Inderdaad kan daarmede en met een volledig veldwerkarchief aan vele door de maatschappij gestelde eisen worden voldaan. Het is echter ook nodig het oog te richten 00 de administratie van het Kadaster, welke eveneens vele tekortkomingen te zien geeft en soms wel zodanig, dat de technische verbetering van de kaart alleen niet voldoende zin heeft, zelfs wel eens achterwege moet blijven, omdat er grote afwijkingen zijn tussen de werkelijke rechtstoestand en de boekhouding, welke verschillen merendeels niet administratief kunnen worden opgelost. Wat de grondbelastingplichtige betreft, bestaan er geen bezwaren daarin wordt door fiscale voorschriften voorzien. Maar op de vraag welke rechten op een bepaald stuk grond worden uitgeoefend en door wie, kan het Kadaster in verschillende gevallen geen antwoord geven. Het Kadaster is meer dan een kaart en een veldwerkarchiefde administratie maakt er een onverbrekelijk deel van uit en het is dus wel eigenaardig als wij grote zorg gaan besteden aan het ene onder deel en genoegen blijven nemen met de gebreken of de onvolledigheid van het andere. Hermetingen zoals die tot heden uitgevoerd worden zijn dus niet af. Er zijn voor de onvolkomenheid van de administratie verschillende oorzaken aan te wijzen, die ten dele ook hun gevolgen in de kaart hebben gehad. ie. De oorspronkelijke tenaamstelling moge in vele gevallen met de nodig zorg zijn geschied, volledig is zij niet altijd geweest; de erf dienstbaarheden werden niet te boek gesteld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 156