151 2e. Ook van het later vestigen of tenietgaan van erfdienstbaarheden bevat de administratie lang niet alles. 3e. Er hebben vele overdrachten van zakelijke rechten plaats ge vonden zonder dat daarvan een akte ter overschrijving werd aan geboden. 4e. Niet in overgeschreven akten ontdekte fouten in de kadastrale omschrijving hebben foutieve tóepassing tengevolge gehad. 5e. Er is geen voldoende controle geweest op de verheffing van cultuurgrenzen tot grenzen van zakelijk recht. Wij verwijzen hiervoor naar onze t.a.p. hieraan gewijde beschouwingen. 6e. De successie-opgaven, via het register 50 in de kadastrale legger toegepast, bevatten meermalen onjuistheden. 7e. De verjaring, die op zich zelf de rechtszekerheid moge dienen, komt in de regel niet ter kennis van het Kadaster. 8e. Meermalen worden tengevolge van gelijkluidendheid van de namen van verschillende eigenaren percelen niet geboekt onder het hoofd van de werkelijke verkrijger. (Elders door ons besproken.) Wij menen enige voorbeelden ter illustratie te moeten geven. De stemmingslijst voor de ruilverkaveling van de Staphorster bouwlanden (oppervlakte 1820 ha, aantal percelen 12800), opgemaakt uit de kadastrale gegevens, bevatte ongeveer 2100 namen. Er waren ruim 1500 leggerartikels bij betrokken. Toen na een grondig onderzoek de lijst van rechthebbenden werd opgemaakt, bleek deze ongeveer 1600 namen te bevatten. Ongeveer 25 van de kadastrale eigenaren bleek ten onrechte in de legger voor te komen. Door een juiste boe king kon het aantal artikels van ruim 1500 tot 135° worden terugge bracht. In een ongeveer 400 ha groot gedeelte van het ruilverkavelings- blok was de toestand dermate verward, dat algehele opmeting met aanwijzing van de grenzen door de eigenaren moest geschieden. In de loop der tijden hadden hier tal van ruilingen, vaak „ruilver kavelingen" van kleine omvang, plaats gevonden, zonder dat daar van ooit een akte ter overschrijving was aangeboden. Eater wel aan geboden transport- of scheidingsakten bleven gebaseerd op het Kadaster en hielden dus gedeeltelijk fictieve omschrijvingen in. Door de procedure van de Ruilverkavelingswet was dit alles op te lossen en de lijst van rechthebbenden kwam vast te staan zonder dat er enig bezwaarschrift tegen werd ingediend. Ook in de verdere uitvoering van de ruilverkaveling zijn geen fouten aan het licht gekomen. Het was noodzakelijk om ook de aangrenzende smalle en niet in de ruilverkaveling opgenomen strook van de huizen en erven van de streekdorpen Staphorst en Rouveen te hermeten. Voor een vrij groot gedeelte is deze hermeting niet toegepast kunnen worden, omdat de moeilijkheden tengevolge van de grote verschillen tussen de kadastrale administratie en de werkelijke toestand zulks practisch onmogelijk maakten. Een tweede sterk sprekend voorbeeld geeft het blok „Wanroysche Peel" (1000 ha), waarop omstreeks 1930 ruilverkaveling werd toe gepast. Tot 1848 waren de in dit blok gelegen gronden verdeeld in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 157