152 slechts enkele percelen, alle aan omliggende gemeenten toebehorend. Daarna werden deze percelen geleidelijk verkaveld en voor het grootste deel aan particulieren verkocht. Verzwegen eigendomsovergangen, foutieve akten en successie- opgaven hadden als resultaat, dat hier in korte tijd een totaal ver warde toestand is ontstaan. Het is wel aardig te vermelden, dat o.a. achterhaald kon worden, dat jaren geleden een perceel van 25 aren verkocht bleek te zijn voor een pond tabak, dat de verkoper, die zijn tabak vergeten had mee te nemen, op het terrein door de koper direct geleverd kon worden en dat in een ander geval iemand een heideperceeltje had verworven door aanbieding in het dorpscafé van een rondje. Er had sedertdien wel vererving plaatsgevonden, maar de lijst van rechthebbenden kon ook voor dit geval zonder verdere moei lijkheden conform de werkelijke toestand vastgesteld worden krachtens de bepalingen van de Ruilverkavelingswet. In het na afloop van deze ruilverkaveling opgemaakte verslag lezen wij, dat de stemmingslijst ongeveer 1100 namen bevatte, welk aantal in de lijst van rechthebbenden tot nagenoeg de helft teruggebracht kon worden. Ook het aantal eigendommen bleek maar 65 te zijn van het bij het Kadaster bekende aantal. Voor dit gebied was de kaart op schaal 1 5000 en het zou zeer zeker thans voor hermeting in aanmerking gekomen zijn. Wij vragen ons af hoe men zich de uitvoering hiervan zou hebben voorgesteld. Wij verwijzen verder naar de mededeling van de landmeter C. Krombeen in het artikel „De Landmeter en de Ruilverkaveling", voor komende in aflevering 5, jaargang 1940, van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, waarin wij op bladz. 186 lezen „In Nuth was de helft van de namen die op de wenszitting konden worden gecontroleerd, onvolledig of fout. Twee gevallen deden zich hier voor, waarbij op grond van officiële stukken bleek, dat de familienaam van twee broers verschillend geschreven werd. Verschil lende perceelsverwisselingen en foutieve tenaamstellingen (b.v. per ceel dat op naam van iemands broer stond, in plaats van te zijnen name) konden worden hersteld. De namen van enkele reeds lang overleden personen kwamen in de kadastrale tenaamstelling voor, één zelfs zonder vermelding van woon plaats of beroep, waarover geen inlichtingen waren te verkrijgen. In een boedel waren met anderen deelgerechtigd twee zusters met precies dezelfde naam. Hypotheken vanaf 1879 drukken op de per celen van sommige wist de eigenaar niets af." Bij de uitvoering van de ruilverkaveling „Exloërveen" bleek op alle aan de Markgenoten nog behorende gronden een beslag te liggen, lang geleden gelegd in verband met een onbetekenende en niet meer bestaande schuld van een der deelgerechtigden. Dit beslag is een winstgevende zaak voor de erfgenamen van de vroegere schuldeiser, die in de gevallen, dat gronden door de Markgenoten worden ver kocht, zich voor hun medewerking tot gedeeltelijke doorhaling steeds behoorlijk laten betalen, zoals b.v. geschiedde bij de aankoop van gronden voor de aanleg van de Noordooster Locaal Spoorwegmaat schappij.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 158