153 In het ruilverkavelingsblok is dit beslag natuurlijk verdwenen, daarbuiten bestaat het nog steeds en een hermeting zonder zuivering van rechten zou daaraan ook niets kunnen veranderen. Bij het afgraven van veen gaan vele oude grenzen verloren en bij het in cultuur brengen van de dalgronden brengen de eigenaren in onderling overleg en naar eigen inzicht vaak weer een indeling tot stand, die ze beschouwen als identiek met de oude toestand, doch die daarvan meermalen aanzienlijk afwijkt. De dienst van het Kadaster wordt daardoor in vele gevallen voor onoplosbare problemen gesteld. Deze afwijkingen tussen Kadaster en feitelijke toestand komen in Drente veel voor. Het zou weinig moeite kosten deze voorbeelden met vele te vermeer deren. Gelukkig is het niet overal zo erg gesteld en zijn er onge twijfeld vele gebieden, waar het Kadaster vrij dicht de werkelijkheid benadert. Tegenover de waardevermindering van het Kadaster door de bo vengenoemde oorzaken staat, dat vele onjuistheden door de steeds doorgaande stroom van ter overschrijving aangeboden akten ver dwijnen en ook dat verschillende toevallig aan het licht komende „fouten" door min of meer elegante kunstgrepen hersteld worden. Behalve dat deze methode niet fraai is, moet ze ook onjuist geacht worden. In elk geval blijft er veel tegenspraak tussen de werkelijke rechts toestand en hetgeen het Kadaster inhoudt bestaan, zodat de land meter en de hypotheekbewaarder voortdurend tegenover moeilijk of niet op te lossen puzzles gesteld worden. Het Kadaster kan niet op alle vragen welke het publiek terecht meent te kunnen stellen, een afdoend antwoord geven en wanneer dit wel het geval is, is daarvoor meermalen een onderzoek nodig, dat zich uitstrekt tot aan het tijd stip van invoering van het Kadaster. Bij het voortschrijden van de tijd wordt deze weg steeds langer en er zal dus een ogenblik aanbreken, dat wij niet aan de noodzake lijkheid kunnen ontkomen om een streep achter het verleden te zetten en van een nieuwe basis af weder te beginnenniet alleen om ons de tijd te besparen, die de raadpleging van de geschiedenis telkens kost, maar vooral ook om alle onzekerheden weg te nemen. Voor verschillende gebieden moge dit tijdstip nog uitgesteld kunnen worden, voor andere is zulks niet te verdedigen. In elk geval zal er een tijdstip komen, dat het Kadaster „met een schone lei" moet beginnen en het ligt voor de hand, dat in het alge meen het gunstigste ogenblik zal zijn dan, wanneer een hermeting wordt ondernomen. Daarna zullen de genoemde factoren, welke de vol strekte juistheid van de kadastrale gegevens weer gaan aantasten, weliswaar nog aanwezig zijn, maar in verschillende gevallen kan hun werking door wettelijke bepalingen en goede voorschriften groten deels opgeheven worden. Wij denken hierbij vooral aan de onder 5e, 6e en 8e genoemde. Bovendien menen wij, dat de zorg van het publiek voor zijn rechten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 159