154 in ons dicht bevolkte land allengs veel groter is geworden en dat b.v. overdracht zonder een ter overschrijving aangeboden akte niet veel meer zal voorkomen. Ook verwachten wij in deze van een hermeting met algehele ver nieuwing een zeer gunstige invloed. Wat wij dus voorstaan is een geleidelijke totale vernieuwing van het Kadaster, een herhalen van wat ten behoeve van de oprichting geschiedde, maar dan met betere waarborgen voor zijn deugdelijkheid, voorzover nodig neergelegd in een wettelijke regeling. Wij propageren hiermede niets nieuws. Sedert I924 is immers inge volge de Ruilverkavelingswet reeds van enkele tienduizenden hectaren een zodanige vernieuwing tot stand gekomen. Het is niet in te zien, waarom voor de vaststelling van de aard en de omvang der zakelijke rechten bij hermeting niet een zelfde procedure zou kunnen worden gevolgd. Een grote uitbreiding van het werk is hiervan niet te verwachten. De praktijk van de ruilverkaveling heeft bewezen, dat het onderzoek naar de rechten geen grote moeilijkheden oplevert. Geschillen zijn er niet veel, wel verschillen met de kadastrale gegevens. Het moeilijkste vraagstuk is de opsporing van de erfdienstbaar heden, maar het loont de moeite, dat juist op dit stuk eindelijk een zo volledig mogelijke omschrijving komt. De zichtbare en voortdurende erfdienstbaarheden zullen in het algemeen buiten beschouwing moeten blijven. Tussen hermeting tengevolge van ruilverkaveling en hermeting met vernieuwing bestaat geen principieel verschil. Wanneer er verschil is aan te wijzen, is dit gelegen in het feit, dat bij ruilverkaveling een nieuwe toestand ontstaat en dat het onderzoek naar de aard en de om vang der rechten vaak niet behoeft te worden uitgestrekt tot de juiste ligging der rechtsgrenzen en men naar erfdienstbaarheden voorzover deze vervallen meestal geen onderzoek behoeft in te stellen. T.a.v. de omtrek van het ruilverkavelingsblok zijn de betekenis en het werk uiteraard geheel gelijk en ook is dit het geval waar in de ruilverka veling bestaande geschillen omtrent rechten nog eerst opgelost moeten worden. Bij hermeting moet dit onderzoek volledig zijn, maar aangezien de eigenaren daarbij toch al behoren te worden opgeroepen om aanwijzing van de grenzen hunner eigendommen te doen, betekent het weinig extra werk om dat onderzoek tevens dienstbaar te maken aan het vaststellen van de subjecten en aan de eigendom beperkende zakelijke rechten. Het is zelfs onlogisch indien dit niet geschiedt. Op het ogenblik van de toepassing ener hermeting behoren dus niet alleen de grenzen van de eigendommen te zijn vastgesteld, maar even eens de aard van de zakelijke rechten en de personen door wie deze rechten uitgeoefend worden, zo nodig door uitspraak van de rechter. Het moet uitgesloten zijn, dat na een hermeting in het hoofd van de legger ten onrechte daarin voorkomende eigenaren gehandhaafd worden. De vrees is wel eens uitgesproken, dat het koppelen van een algehele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 160