163 werk kan geheel aan de kadastrale dienst worden overgelaten. Het lijkt echter gewenst voor een hermeting een bepaalde landmeter van het Kadaster aan te wijzen voor de uitvoering. De vraag kan nu worden gesteld of hem t.a.v. de vaststelling der rechten een even grote bevoegdheid moet worden toegekend als bij ruilverkaveling aan de plaatselijke commissie. Het lijkt ons beter de vaststelling van de rechten geheel aan de rechter te laten, waarbij het uit praktische overwegingen gewenst is door de landmeter de lijst voorlopig te doen vaststellen. Moge er geen principieel verschil zijn tussen het opmaken en vaststellen van een lijst van rechthebbenden voor ruilverkaveling en hermeting, een gradueel verschil is er wel. Verschillende zakelijke rechten, die bij ruilverkaveling niet in de lijst van rechthebbenden vermeld worden, omdat ze toch vervallen, en hierbij wordt vooral gedacht aan erfdienstbaarheden, moeten bij hermeting, waar de lijst inderdaad zo volledig mogelijk moet zijn, wel worden opgenomen. Het kan van de landmeter moeilijk gevergd worden, dat hij alle in de openbare registers over- en ingeschreven stukken naleest voor het opstellen van de lijst. Hij zal moeten volstaan met hetgeen de kadastrale en hypothecaire boekhouding hem aan gegevens verschaft. Deze gegevens controleert hij met de belanghebbenden en verbetert ze zo nodig. Verder kan aanvulling geschieden met niet bij de ad ministratie bekende rechten, waarvan bij het onderzoek ter plaatse het bestaan blijkt. Ondanks alle moeite, welke daarvoor wordt gegeven, zullen niet steeds alle bestaande zakelijke rechten achterhaald kunnen worden. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de voortdurende en tevens zichtbare erfdienstbaarheden en aan verschillende oude rechten, waar van in de regel de titels niet of n'et met voldoende zekerheid zijn op te sporen. Dat de lijst als titel geldt voor de daarin omschreven rechten be hoeft niet in de weg te staan aan het blijven voortbestaan van niet genoemde rechten, voorzover deze met de in de lijst omschrevene niet in strijd zijn. Een beslissing in zich eventueel hierover later voordoende geschil len kan aan de rechter worden overgelaten. Hetzelfde geldt bovendien ook thans reeds voor de gebieden waarop ruilverkaveling wordt toe gepast. Noch door ruilverkaveling noch door hermeting op de gedachte wettelijke grondslagen wordt een oplossing verkregen welke geen vraag meer openlaat. Indien in daartoe leidende gevallen tot vernieuwing van het Kadaster volgens de bepalingep dezer wet is besloten, vangt de voor de uit voering aangewezen landmeter zijn werkzaamheden zo spoedig moge lijk aan. Deze werkzaamheden bestaan uit a. het verzamelen uit de kadastrale en hypothecaire boekhouding van de gegevens omtrent de aard en omvang van de zakelijke rechten, b. het controleren van deze gegevens met de, voor aanwijzing der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 169