168 uitspraak van de landmeter, als om (en dit geldt speciaal voor grens- uitzettingen) een oordeel te verkrijgen van administratie en landmeet kundige dienst over de waarde van de kadastrale grens als eigen- domsgrens." Onze commissie gelooft dat een stap in de goede richting zou zijn gezet indien een Commissie van Toezicht voor kadastrale zaken be stond, waaraan grotere bevoegdheden waren toe te kennen dan alleen het uitvoeren van de beroepstaak. Het bestaan van deze Commissie zou ook de mogelijkheid kunnen openen wijzigingen in de kadastrale stukken aan te brengen op grond van feitelijke gegevens welke niet langs de officiële weg ter kennis van de dienst komen. b. Uitgaande van de overweging dat het perceel de kern is van de kadastrale administratie, is er bij de uitvoering van de dienst in de loop der jaren steeds meer naar gestreefd om aan de vorming der kadastrale percelen de grootst mogelijke zorg te besteden. Deze zorg is van tweeërlei aard: In de eerste plaats tracht men de grenzen van deze percelen te doen samenvallen met de grenzen van zakelijke rechten, waardoor dus in het perceel een eenheid verkregen wordt, zodat het als rechts- object geadministreerd kan worden. In de tweede plaats worden eisen gesteld aan de materiële duur zaamheid en de mathematische vastlegging der grenzen. Een volledige overeenstemming tussen rechtsgrens en perceelsgrens zal in ons publiciteitsstelsel bezwaarlijk behouden kunnen worden. In administratieve zin kan aan dit bezwaar belangrijk worden tegemoet gekomen indien aan de dienst in deze een actieve taak wordt toegekend ter opsporing van eigendomsovergangen, welke niet aan de wettelijke leveringsvoorschriften zijn gebonden. Deze actieve taak kan ook van groot nut zijn ter verbetering van onvolkomenheden in de administratie in gevallen waarin niet tot her meting krachtens de hermetingswet wordt overgegaan. In de inleiding bij het ontwerp-Hermetingswet worden deze onvol komenheden nader omschreven. Tegen lichtvaardige handelingen zou de Commisie van Toezicht moeten waken. Door volledige samenwerking van Commissie van Toezicht, Rijks dienst en de belanghebbenden zou de administratie meer dan tot nu toe een juist beeld kunnen geven van de rechtsverhoudingen. Niet zo, dat aan het Kadaster bewijskracht in juridische zin zou worden toe gekend, maar in dier voege dat het vertrouwen dat thans reeds in het Kadaster wordt gesteld, aanmerkelijk zou worden versterkt. Ook voor de verkrijging van een materiële duurzaamheid van de perceelsgrenzen is het nodig wettelijke bepalingen vast te stellen, waar door de grondgebruiker kan worden verplicht een duurzame afpaling der grenzen te gedogen. De mathematische vastlegging der grenzen is afhankelijk van land meetkundige werkmethoden, welke enerzijds weer afhankelijk zijn van de ontwikkeling der landmeetkundige wetenschap, anderzijds van beschikbare instrumenten en van instructies. Een voorwaarde tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 174