174 Artikel 24. Deze wet kan worden aangehaald onder de titel van „Kadasterwet". TOELICHTING KADASTERWET In verschillende wetten, b.v. Burgerlijk Wetboek, Onteigeningswet, Ruilverkavelingswet, Wet op het Notarisambt, Woningwet, wordt het bestaan van het Kadaster en van de kadastrale kenmerken ver ondersteld en wordt aan de kadastrale gegevens een zekere waarde toegekend. Krachtens het Burgerlijk Wetboek moet het onroerend goed waarop hypotheek wordt gevestigd, in het borderel van inschrijving aange duid worden door middel van zijn kadastrale kenmerken. De ont- eigenings- en de ruilverkavelingsprocedure beginnen met de personen welke in de registers van het Kadaster als rechthebbenden geboekt staan. De notarissen moeten het onroerend goed in hun akten om schrijven door middel van 'de kadastrale kenmerken. De uitbreidingsplannen ingevolge de Woningwet opgemaakt, moeten de kadastrale indeling bevatten. In de genoemde wetten wordt rekening gehouden met de mogelijk heid dat de kadastrale gegevens onjuist of onvolledig zijn. Deze onjuistheid of onvolledigheid wordt in het overgrote deel der gevallen veroorzaakt door het hier te lande geldende z.g. negatieve stelsel van openbaarmaking bij de overgang van onroerend goed. In dit stelsel heeft de levering van onroerend goed bij verkoop e.d. plaats door overschrijving van de desbetreffende akte in de openbare re gisters. Zonder deze levering geldt de gesloten overeenkomst niet tegenover derden. Maar door de overschrijving van een akte bestaat nog geen zekerheid dat de in deze akte genoemde rechtverkrijgende ook werkelijk rechten heeft verkregen. Behalve negatief is het hier geldende publiciteitsstelsel ook onvol ledig. Want op verschillende manieren kan men rechten op onroerend goed verkrijgen zonder dat hiervoor levering door middel van over schrijving nodig isverjaring, boedelmenging, erfopvolging. Daar het Kadaster vrijwel uitsluitend wordt bijgehouden op grond van de over- en ingeschreven akten en door middel van de voor fiscale doeleinden opgemaakte successiememories, kan niet worden voor komen, dat de kadastrale gegevens niet altijd in overeenstemming zijn met de feitelijke rechtstoestand. Dit betekent een ernstig nadeel voor de zekerheid van de zakelijke rechten, een zekerheid welke een groot deel van het publiek bij de kadastrale en hypothecaire administratie aanwezig acht. Zonder een ingrijpende wijziging en een principiële herziening van de wettelijke bepalingen betreffende de overgang van zakelijke rech ten op onroerend goed en de vestiging van hypotheek kan de boven bedoelde zekerheid niet worden verkregen. Dergelijke maatregelen worden thans niet overwogen. De bedoeling van dit ontwerp is: ie. de grondslag te verbreden waarop het Kadaster in de toekomst kan worden bijgehouden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 180