177 komt, maar welke als zodanig door belanghebbenden ondubbelzinnig wordt aanvaard, te administreren. In dit artikel is het meest essentiële van de bijhoudingsdienst om schreven. Zoals vanaf de eerste bijhoudingstijd van het Kadaster is geschied, behoort ook in de toekomst de bijhouding op zodanige wijze te worden uitgevoerd, dat de rechtshistorie van de bodem uit de kadastrale administratie blijkt. Uiteraard is dit niet nodig voor wijzi ging in de kaarten en registers ten gevolge van ruilverkaveling inge volge de Ruilverkavelingswet en hermeting krachtens de Her- metingswe Artikel 5. Het hier bedoelde onderzoek kan vele zaken omvatten, b.v. het op meten van gedeeltelijk overgedragen kadastrale percelen of eigendoms complexen, het nader identificeren van verkochte percelen naar hun kadastrale kenmerken, het voorkomen van naamsverwarring in de registers, enz. De redactie van dit artikel, dat op zich zelf weinig belangrijk is, dient gezien te worden als een inleiding voor de volgende, waarin verschillende regels voor dit onderzoek worden gegeven. Van de grondigheid van het onderzoek, ingesteld door hen die hiertoe volledig bekwaam moeten zijn, hangt de waarde van het Ka daster in belangrijke mate af. Artikel 6. Indien de ambtenaar die het onderzoek instelt tot de overtuiging komt, dat een tegenstrijdigheid bestaat tussen de bedoeling van par tijen en de tekst van de akte of als die akte de bedoeling van par tijen slechts ten dele weergeeft, dient deze akte gerectificeerd te worden. Eerst daarna kan zij worden toegepast. Aan authentieke akten wordt een grotere waarde toegekend dan aan onderhandse akten. Omtrent vorm en inhoud van authentieke akten geeft de wet op het Notarisambt enige voorschriften, welke niet gelden voor onder handse akten. De Rijksdienst van het Kadaster zal, bij de toepassing van akten, met deze verschillen rekening moeten houden. Bij onder handse akten kunnen de resultaten van een onderzoek gemakkelijker als aanvulling van de akte worden beschouwd dan dit bij authentieke akten het geval kan zijn. Artikel 8. In vele gevallen wordt door belanghebbenden gevraagd percelen te vormen, teneinde de kadastrale kenmerken van gehele kadastrale percelen te kunnen gebruiken in nog op te maken akten. De hiervoor nodige werkzaamheden worden uitgevoerd op kosten van de aan vragers volgens een bij K.B. vastgesteld tarief. Deze handelwijze, welke zeer bevorderlijk is voor de rechtszekerheid, moet mogelijk blijven. Artikel 9. Teneinde te voorkomen dat sommige kadastrale plans grote witte vlakken zouden vertonen, wegens het ontbreken van rechtsgrenzen in 12

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 183