179 tot het teweegbrengen van wijzigingen in de kadastrale administratie vormen zij mede de argumentering van deze wijzigingen. Artikel 15. Is eenmaal een grens vastgesteld overeenkomstig het bepaalde in de artikelen 7, 8, 9, 10, 11 en 12 en is op eventuele reclames beschikt, dan geven de kadastrale stukken volledig bewijs, dat de kadastrale grens identiek is met de vastgestelde grens. In het algemeen moet weer worden aangenomen, dat de resultaten van het onderzoek, voor zover zij uiteraard niet strijdig zijn met de overgeschreven stukken, een door belanghebbenden gegeven nadere omschrijving van de rechtstoestand inhouden. Artikel 16. Het algemene belang zoals dit door het Kadaster gediend wordt, vereist deze bepaling, welke ook in andere wetten zoals Onteigenings wet en Ruilverkavelingswet voorkomt. Artikel 17. Het stellen van grenstekens kan krachtens het B.W. door de ene buur van de andere worden geëist. Indien deze afpaling nog tijdens de delimitatie moet geschieden prevaleert ook dan het private belang der beide buren boven het belang dat ongetwijfeld ook het Kadaster bij een duurzame afpaling heeft. Uit dien hoofde is het onnodig schadevergoeding toe te kennen ingeval van het plaatsen van grens tekens. Bij het vaststellen van de schadevergoeding zal overigens uitsluitend gelet dienen te worden op de werkelijk geleden schade, zonder dat factoren van speculatieve aard in aanmerking genomen worden. De schadeloosstelling wordt verleend op verzoek, dus niet ambts halve. Gezien de practijk van het verleden is het niet te verwachten, dat het aantal gevallen van schadeloosstelling talrijk zal zijn. Artikel 18 en 19. Over de hier genoemde Commissies werden hiervoor al enkele mede delingen gedaan. Het is de bedoeling deze Commissies zodanig samen te stellen, dat deskundigen en belanghebbenden met betrekking tot de grondeigen dom hierin worden opgenomen en uit ten hoogste vijf leden te doen bestaan. Aan de Commissies zal de nodige vrijheid verzekerd moeten wor den de eenheid in de uitspraken wordt gewaarborgd door ambtelijk contact tussen de voorzitters. Uit het Kadaster dat in volledige samen werking tussen Commissies en Rijksdienst zal worden opgebouwd, zal ieder, die met de grondeigendom te maken krijgt, meer dan feitelijke vermoedens kunnen putten. Artikel 20. Indien het Kadaster de eigendom zo goed mogelijk zal weergeven, moet bij de uitvoering van de dienst de grootst mogelijke openbaarheid worden betracht en een ruime gelegenheid tot inzage en tot het in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 185