180 dienen van bezwaren worden gegeven. Volgens de thans gevolgde wijze van publicatie van de uitkomsten wordt aan de belanghebbenden per aangetekend schrijven hiervan mededeling gedaan en hebben zij de gelegenheid op het kadasterkantoor inzage en inlichtingen te ver krijgen. Van deze gelegenheid wordt weinig gebruik gemaakt, mede doordat het publiek hiervoor te ver zou moeten reizen. Hierdoor is het repressief toezicht van de zijde van het publiek op de kadastrale handelingen gering, tot schade van het vertrouwen in het Kadaster. Voorgesteld wordt thans terug te keren tot een ten dele reeds vroe ger gevolgde handelwijze. Voor het inwerkingtreden van de wet van 24 November 1932 (Stbl. nr 549) tot wijziging van de wet op de Grondbelasting, werden de uitkomsten van de meting en van de schatting in de betrokken gemeenten ter inzage van belanghebbenden gelegd en werd hiervan door de burgemeester kennis gegeven aan de kadastrale eigenaren. De bezwaren aan deze werkwijze verbonden waren: a. deskundige voorlichting bij de ter visie gelegde stukken ontbrak, b. de kans op beschadiging van de stukken, welke nog tientallen van jaren dienst moeten doen, was groot, c. de stukken waren gedurende enige tijd van de kantoren afwezig, waardoor het verstrekken van inlichtingen uit deze stukken on mogelijk werd. Door de thans voorgestelde regeling wordt aan deze bezwaren aan~ zienlijk tegemoet gekomen. Voor wat het bezwaar onder punt c be- treft, kan dit geschieden doordat de ambtenaar zo nodig telefomsc de benodigde inlichtingen uit de stukken aan het kadasterkantoor kan verstrekken. 3. BIJHOUDING VAN HET KADASTER. In het hoofdstuk „Vernieuwing van het Kadaster" is uitvoerig uit eengezet hoezeer de rechtszekerheid t.a.v. de grondeigendom gebaat zou zijn met het verlenen van een wettelijke grondslag aan de uit komsten ener hermeting. Door de ontworpen hermeting met vernieuwing wordt bereikt, dat op het moment van haar totstandkoming het Kadaster de aard en de omvang van de op de grond uitgeoefende zakelijke rechten, voor zover deze in de lijst van rechthebbenden zijn vermeld, juist weergeeft. Er is dan een geheel nieuw Kadaster voor het hermeten gebied verkregen, welk Kadaster op genoemd moment onaantastbaar is. Dit wil zeggen, dat bij later titelonderzoek of een later ontstaan grens geschil niet verder teruggezocht mag worden dan tot op het moment van het van kracht worden der hermetingsuitkomstenimmers toen zijn de aard en de omvang van ieders recht binnen het hermeten gebied onder de autoriteit van de rechter-commissaris (c.q. rechtbank) bindend vastgesteld en later tegenbewijs is, behoudens aantoonbare abuizen bij de kadastrale toepassing van de hermeting begaan, niet toegestaan. De lijst van rechthebbenden stelde bindend vast wie de rechtssubjecten waren en wat hun rechten inhielden. Het kadastrale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 186