182 Tegen onbevoegdheid tot transporteren van de vervreemder dient de verkrijger volgens de Staatscommissie 1906 beschermd te worden door een onderzoek, te verrichten door de notaris die de transport akte zal verlijden. De laatste is dan voor die bevoegdheid verantwoor delijk en alle transporten zouden dan ook notarieel moeten zijn. Evenals de Staatscommissie 1906 willen wij de tussenkomst van een openbaar ambtenaar i.e. een notaris, verplicht stellen voor alle akten van transport, scheiding, dading, vestiging van zakelijke rech ten, afgifte van legaat e.d. betreffende onroerende goederen, waar aan dan zou moeten worden toegevoegd de verplichting deze akten te doen overschrijven door aanbieding door de notaris aan het hypo theekkantoor. Hiervan zou dan het gevolg zijn, dat in al deze akten de onroerende goederen moeten worden aangeduid met hun kadastrale kenmerken, zulks overeenkomstig artikel 37 der Notariswet. Door de notariële tussenkomst zou worden bereikt, dat het naspeu ren van de geschiedenis van een perceel vóór het opmaken der akte in het algemeen serieuzer zou geschieden dan in het geval dat de rechtshandelingen in kwestie bij onderhandse akten worden gecon stateerd. Een der grote voordelen van een notariële akte is wel de verplich ting van de notaris om een minuut aan te houden. Bij vernietiging van een deel van het kadastrale archief zijn, met behulp van de notariële archieven, al kost het dan veel moeite, toch vrijwel alle noodzakelijke gegevens ter beschikking om de geschiedenis der percelen te kunnen reconstrueren. d. Wil de hierboven onder letter c voorgestelde eis tot het verplicht stellen van de tussenkomst van een notaris voor het opmaken van alle akten van transport e.d. betreffende onroerende goederen ten volle nut afwerpen, dan dient daarnaast te staan de verplichting tot over schrijving in de openbare registers van de akten betreffende eigen domsovergang anders dan door overdracht, ruilverkaveling, onteige ning en vordering. Dit brengt ons op de z.g. onvolledigheid van het negatieve stelsel. Dit stelsel brengt mede, dat hetgeen niet wordt gepubliceerd de beoogde uitwerking mist. Helaas is echter door de wetgever geen verplichting opgelegd om alle rechtshandelingen, waarbij onroerend goed is betrokken, te publiceren. Wat artikel 671 van het B.W. voor de levering voorschrijft geldt niet bij overgang door boedelmenging, vererving, natrekking, scheiding, afgifte legaat en verjaring. Te dien aanzien merken wij op 1. Bij moedelmenging door huwelijk wordt bijna nimmer een akte ter overschrijving aangeboden. Ontelbare onjuiste tenaamstellingen zijn een gevolg van deze leemte. De invoering van een verplichte verklaring van boedelmenging door huwelijk waarbij onroerend goed is betrokken, opgemaakt door een notaris, die tevens tot publicatie verplicht wordt, zou een einde kunnen maken aan deze "oorzaak van vele onjuiste tenaamstellingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 188