184 6. Hetzelfde als voor scheiding kan worden opgemerkt voor afgifte van legaat van onroerend goed. Nog een enkel woord willen wij in dit verband wijden aan een rech terlijk vonnis, dat in kracht van gewijsde is gegaan en gewezen is naar aanleiding van een eigendomsactie t.a.v. onroerend goed. Zulk een vonnis dient ook overgeschreven te worden. Aan de griffier zou hiervoor een verplichting kunnen worden opgelegd. e. Een der grondprincipes waarop ons stelsel van grondboekhou ding berust is de publiciteit. De vraag is gerechtigd of de bij ons gevolgde wijze van publiceren wel efficiënt is. Gelukkig bestaat thans de mogelijkheid door een hiervoor onlangs speciaal tot stand gekomen wet het systeem van letterlijk overschrijven van alle stukken in registers te verlaten. Doch ook al zou men met fotokopieën gaan werken of inlevering van een kopie der stukken op bepaald formaat papier voorschrijven, dan blijft het bezwaar dat dagelijks nog hon derden malen hetzelfde aan overeenkomstbepalingen ten hypotheek- kantore ter bewaring wordt gedeponeerd. Dit heeft een totaal on nodige vergroting van het archief ten gevolge. Wanneer de gebrui kelijke hypotheekbedingen die telkens weer in dezelfde bewoor dingen in de borderellen worden overgenomen krachtens uitdruk kelijke wetsbepaling tot het recht van hypotheek worden geacht te behoren, zou de inhoud der borderellen aanzienlijk bekort kunnen worden. Eveneens zou veel minder gepubliceerd behoeven te worden indien de wet verwijzing zou toelaten naar algemene op het hypotheekkantoor te deponeren bepalingen. De inhoud van akten die ter „overschrij ving" worden aangeboden, zou hierdoor ook veel kleiner kunnen worden. Thans willen wij nog enkele wijzigingen of aanvullingen in de Notariswet aanbevelen. a. Teneinde de keten van overgangen betreffende een bepaald per ceel steeds ononderbroken te kunnen naspeuren, verdient het ernstige overweging op te nemen de bepaling van art. 8 der wet van 16 juni 1832, S. 29, waarbij werd voorgeschreven aan de openbare ambte naren in alle akten, aan overschrijving onderworpen, op te nemen de beknopte aanduiding der laatste eigendomsbewijzen of der titels van aankomst, benevens dagtekening, deel en nummer der laatste overschrijving in de registers der hypotheken. In 1917 bij de inwerkingtreding van de Registratiewet 1917 is krachtens art. 103 van deze wet dit voorschrift jammer genoeg uit onze wetgeving verdwenen. Toch houden sommige notarissen nog vast aan de goede oude ge woonte tot vermelding van genoemde titels. b. Voor een goede tenaamstelling in de legger is een zo volledig mogelijke omschrijving van vervreemders en verkrijgers in de akten noodzakelijk. Talloze malen gebeurt het nog dat gelijkluidende namen verwarring scheppen en dat afzonderlijke leggerartikelen moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 190