192 den de eigenaren vertegenwoordigd door den voorzitter der verga dering. Art. 638m. De administrateur is bevoegd voor de gezamenlijke eigenaren zoowel eischende als verwerende in rechten op te treden, doch voor het instellen eener rechtsvordering behoeft hij de machti ging van de vergadering van eigenaren. Alle exploiten en dagvaar dingen, die de eigenaren gezamenlijk betreffen en betrekking hebben op de gemeenschappelijke zaken, kunnen aan zijn woonplaats worden uitgebrachthij is verplicht de eigenaren onverwijld van den inhoud in kennis te stellen. In rechtsgedingen tusschen de gezamenlijke eigenaren en den admi nistrateur, worden eerstgenoemden vertegenwoordigd door den voor zitter der vergadering van eigenaren. Art. 638». Bij reglement kan aan den administrateur worden op gedragen, dat hij toeziet, dat de verplichtingen, die voor de eigenaren uit wet of reglement jegens elkander voortvloeien, worden nagekomen en dat hij te dien einde tegen hen in rechten kan optreden. Voorts kan bij reglement worden bepaald, dat de eigenaren ver plicht zijn den administrateur en de door hem aan te wijzen personen tot de hun in eigendom toebehoorende appartementen toegang te ver schaffen, wanneer hij dit met het oog op de vervulling van zijn taak verlangt. Art. 6380. Is een van de eigenaren van oordeel, dat een besluit van de vergadering van eigenaren in strijd is met de wet of het reglement, of, dat door het besluit zijn belangen op onredelijke wijze worden aangetast, dan kan hij binnen den tijd van één maand na het tijdstip, waarop hij van het besluit kennis heeft kunnen nemen, aan den kantonrechter binnen wiens rechtsgebied het gebouw is gelegen, verzoeken de nietigheid van het besluit uit te spreken. Behoudens het bepaalde in de artikelen 6389 en 638/, kan in alle gevallen, waarin volgens de wet of het reglement voor het verrichten van een bepaalde handeling toestemming noodig is van een of meer eigenaren, of van de vergadering van eigenaren, die toestemming worden vervangen door een machtiging van den kantonrechter binnen wiens rechtsgebied het gebouw is gelegen, wanneer de eigenaren haar zonder redelijke gronden weigeren of zich niet verklaren, dan wel het benoodigd stemmenaantal ter vergadering niet is verkregen. Het daar toe strekkend verzoek kan worden gedaan door dengene, die de toe stemming behoeft. Wanneer de handeling met kosten gepaard gaat, kan de kantonrechter tevens bepalen het aandeel der kosten, waarvoor ieder eigenaar aansprakelijk is. Op een verzoek, als bedoeld in het eerste en tweede lid, beslist de kantonrechter slechts na verhoor of behoorlijke oproeping van alle eigenaren en van den administrateur. Iedere eigenaar, alsmede de ad ministrateur, kan tegen de beschikking van den kantonrechter, gedu rende veertien dagen na den dag der uitspraak, door middel van een verzoekschrift bij de rechtbank in hooger beroep komen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 198