193 Art. 638p. Hij, die krachtens reglement verplicht is het gebouw te doen verzekeren, vertegenwoordigt de eigenaren bij de uitoefening van de rechten, die uit de verzekeringsovereenkomst voortvloeien. In de polis wordt aangegeven het bedrag waarvoor de gemeen schappelijke zaken en dat waarvoor de niet gemeenschappelijke zaken zijn verzekerd, alsmede de verhouding waarin laatstbedoeld bedrag over de afzonderlijke appartementen wordt verdeeld. Zoodra overeenkomstig het daaromtrent bij reglement bepaalde, dan wel krachtens besluit van de vergadering van eigenaren, tot herstel der schade is besloten, worden de verzekeringspenningen aangewend voor het herstel, zoowel van de gemeenschappelijke als van de niet gemeenschappelijke zaken. Herstel van de schade aan niet gemeenschappelijke zaken geschiedt zooveel mogelijk volgens de aanwijzingen van de eigenaren, wien het aangaat. Bij geschillen omtrent de wijze van herstel beslist de kantonrechter. Het bepaalde in de tweede zinsnede van artikel 6380, laatste lid, vindt overeenkomstige toepassing. Uitkeering aan ieder der eigenaren van het hem toekomende ge deelte der assurantiepenningen geschiedt slechts a. indien na het herstel van de schade een overschot aanwezig blijkt te zijn; b. wanneer de eigenaren het besluit hebben genomen het gebouw te sloopen of wanneer de rechter ingevolge artikel Ó38r de slooping heeft bevolen en zijn beschikking kracht van gewijsde heeft gekregen. Art. 638q. Opheffing van de verdeeling, dan wel wijziging of aanvulling van de akte van verdeeling of van het reglement kan slechts geschieden met toestemming van alle eigenaren en hypotheekhouders. De opheffing, wijziging of aanvulling geschiedt bij notarieele akte, die' moet worden overgeschreven in de openbare registers. Uit de akte moet blijken, dat de toestemming, bedoeld in het voorgaande lid, dan wel een beschikking van den rechter, als bedoeld in het vierde lid van dit artikel, is verkregen. Door de overschrijving van de akte, houdende wijziging of aan vulling van het reglement, wordt de wijziging of aanvulling mede verbindend voor' degenen, die na de overschrijving onder bijzonderen titel in de rechten der eigenaren opvolgen, en voor degenen, aan wien de eigenaar het appartement, hetzij om niet, hetzij tegen vergoeding, ten gebruike heeft afgestaan. Indien een of meer van de eigenaren of hypotheekhouders weigeren in de opheffing, wijziging of aanvulling toe te stemmen, zonder dat hiervoor redelijke gronden bestaan, of zich niet verklaren, kan de toestemming worden vervangen door een machtiging van den kanton rechter binnen wiens rechtsgebied het gebouw is gelegen. De kantonrechter beslist op verzoek van een of meer eigenaren, vertegenwoordigende ten minste de helft van het totale aantal stem men, en na verhoor of behoorlijke oproeping van alle eigenaren en hypotheekhouders benevens van den administrateur. Indien de kan tonrechter het verzoek afwijst kunnen de eigenaren gedurende veertien

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 199