195 schappelijke zaken vastlegt, mede zijn opgenomen. Zeer beslist heeft men alleen bestaande gebouwen willen laten verdelen in appartementen als zelfstandige onroerende goederen. Niet mogelijk is dus op een bouwtekening de verdeling te maken, deze in een akte neer te leggen met verwijzing naar de mede over te schrijven tekeningen, waardoor bij de overschrijving de rechten op de verschillende appartementen zouden ontstaan, zoals men dit in België kent. Men zal dus niet de bouw kunnen financieren door hypotheken op de appartementen te nemen. Het bouwkapitaal zal op een andere wijze moeten worden bijeen gebracht, immers pas als het gebouw geheel voltooid is, kan de eigendom der appartementen ontstaan en is bezwaring mogelijk. Het wil ons voorkomen dat een crediet-hypotheek van voldoende grootte niet zo gemakkelijk zal kunnen worden verkregen op een toekomstig pand dat na gereedkorrlen zal worden verdeeld over een aantal eigenaren, die voorlopig als mede-eigenaren moeten fungeren met nog niet nauwkeurig begrensde rechten op wat komen zal als het gebouw klaar is. - Moeilijkheden voorzien we als een aantal particulieren samen een gebouw voor appartementseigendom willen gaan stichten. Zij zullen eerst een overeenkomst moeten aangaan om te bouwen. Art 638c regelt dan het geval dat één of meer der deelnemers, nadat de bouw is voltooid, niet verder willen meewerken. Zij kunnen door de kan tonrechter tot meewerken worden gedwongen aan de akte van ver deling, c.q. wordt een onzijdig persoon benoemd om hen bij die rechts handeling te vertegenwoordigen. De wet geeft deze regeling alleen voor het medewerken bij de akte van verdeling als dus het gebouw gereed is. Had ook niet een regeling moeten zijn gemaakt voor het geval dat er moeilijkheden ontstaan voordat het gebouw gereed is en één of meer der deelnemers de overeenkomst willen verbreken? Voor dit geval van samenbouwen van een aantal particulieren kunnen zich nog andere moeilijkheden ook voordoen. Vóór de vol tooiing kan de verdeling in appartementen niet plaats vinden. Dit is o.i. zeer j uist. Maar hoe staat het nu met de eigendom van hetgeen in aan bouw is Men zal voor een dergelijk geval moeten aannemen, dat de toekomstige appartementseigenaren samen de grond moeten aankopen en dus mede-eigenaren worden van die grond. Voor welke aandelen is wellicht nog niet uit te maken, omdat men nog niet weet hoe de verdeling precies zal worden, tenzij men bij de overeenkomst om te gaan bouwen reeds de bouwtekeningen in dit contract mede bindend heeft vastgelegd. Door stichting worden de bouwheren dan ook geza menlijk eigenaar van het gebouw. Allen samenwerkende zullen ze dan de akte van verdeling kunnen maken en zullen de artt. 638a en vlgg. gaan werken. Gesteld dat de overeenkomst van grondaankoop tegen één of meer der deelnemers vernietigbaar is. Men denke aan minderjarigheid of een andere grond van onbekwaamheid, die later aan het licht komt; wellicht is er tegen hem dwang uitgeoefend of kan hij zich terecht op dwaling beroepen. Wat kan dan de verkoper van de grond revin-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 201