210 zoals de moderne gerationaliseerde landbouw eist. Ik behoef slechts onder Uw aandacht te brengen de versnippering der landbouwgron den, de grote afstanden der kavels tot de gebouwen en de ondoelma tige grootte van vele percelen en bedrijven. Hiervan is het gevolg, dat de landbouw in dergelijke gebieden een achterstand vertoont ten aan zien van de landbouw in nieuwe landen en in nieuw ingepolderde en ontgonnen gebieden. Om het de Nederlandse landbouw mogelijk te maken de concur rentie het hoofd te bieden is het gewenst de achterstand op het gebied van het grondgebruik ten spoedigste in te halen. Het is duidelijk, dat het hier een taak betreft van zeer grote omvang, die onze volle aandacht zal vragen. Het spreekt vanzelf, dat hier niet alleen gedacht is aan een zuiver technische verbetering van onze landbouw, maar dat in een agrarisch dicht bevolkt land als het onze met zovele middelgrote en kleine be drijven in het oog moet worden gehouden de verbetering van de be staansmogelijkheden van deze categorieën van bedrijven. De rationalisering van het grondgebruik kan langs verschillende wegen worden bevorderd, waarvan genoemd mogen wordenruil verkavelingen, herverkavelingen en een leiding bij verpachting, bij overdracht en bij overgang van grondeigendom. In het bijzonder dient overwogen te worden in hoeverre leiding moet worden gegeven bij de verpachting van losse percelen, opdat men tot een gebruiksverkaveling geraakt die beantwoordt aan economi sche en sociale eisen. Genoemde verkavelingen zijn de meest ingrijpende maatregelen ten aanzien van de grondeigendom en het grondgebruik die men zich kan denken en zij eisen ook grote investeringen van kapitaal. De laatst genoemde middelen zijn het minst ingrijpend, zij maken een geleide lijke sanering in samenhang met het maatschappelijk leven mogelijk en zij zijn ook het minst kostbaar. Het komt mij dan ook redelijk voor, dat bij een bestudering van een nieuwe pachtwetgeving bijzondere aandacht wordt besteed aan de omschrijving van de criteria der toetsing, opdat bruikbare en voor de buitenwereld algemeen bekende maatstaven worden vastgelegd, zodat vooral de Grondkamer niet in het onzekere verkeert, wat zij ter be vordering van het rationele grondgebruik moet doen of nalaten. Het huidige landbouwbeleid der Regering gaat in de richting van de bevordering der productiviteit in de landbouw, terwijl tevens door de Regering waarborgen worden gegeven voor de stabiliteit der pacht- verhoudingen en der inkomsten van de landbouwer. Hiertegenover heeft de gemeenschap het recht te verlangen, dat het grondgebruik zowel in het belang van de verpachter als van de gemeenschap zo doel matig mogelijk plaats heeft, zowel in economisch als technisch opzicht. Het komt mij daarom ook gewenst voor, dat de verpachter zich in de toekomst op een gemakkelijker wijze dan tot dusverre van een in dit opzicht nalatige pachter kan ontdoen. Bovendien moet het mogelijk worden, dat gezonde initiatieven van de verpachter niet belemmerd kunnen worden door conservatisme van de pachter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 216