211 Van grote betekenis zowel voor de verpachter als pachter, maar ook voor de gemeenschap is de vaststelling van de pachtprijs. Men dient hier niet het toezicht op de pachtprijzen te zien als een tijdelijk crisisverschijnsel, zoals dit soms bij de prijsbeheersingspolitiek in andere sectoren van het economisch leven het geval is. Op ons terrein is nl. van een chronische wanverhouding tussen vraag en aanbod, van een blijvende schaarste der cultuurgronden sprake. Het begrip redelijke winst van het Pachtbesluit is in de practijk der toetsing gebleken een moeilijk te hanteren begrip te zijn. Boven dien wekt deze redactie de indruk, dat bij de waarborging van een redelijke winst aan de pachter met de rechtvaardige belangen van de verpachter geen rekening wordt gehouden. Het ware m.i. daarom beter te eisen, dat de pachtprestatie redelijk zij bij een behoorlijke en doelmatige uitoefening van het landbouwbedrijf. Ten aanzien van het instituut der verlenging van pachtovereen komsten doen zich overwegingen zowel van landbouwkundige als van juridische en maatschappelijke aard gelden. Ook met betrekking tot de vraag aan welke instantie de beslissing ter zake van verlenging in concreto moet worden opgedragen zal Uwe Commissie zich moeten beraden. Verder zal het tot de taak van Uwe Commissie behoren te overwe gen of het toezicht op de pachtcontracten in plaats van aan admini stratieve organen aan organisaties van belanghebbenden moet worden opgedragen. Hoe deze beslissing ook zal uitvallen, steeds zal daarbij moeten vaststaan, dat geen beleid kan worden gevoerd, dat indruist tegen het algemeen Regeringsbeleid ten deze. Ik meen mij bij deze gelegenheid tot de grote lijnen te moeten be perken, al zijn ook de details in een materie als de onderhavige vaak zeer gewichtig, zowel uit een landbouwkundig oogpunt als voor een goede en efficiënte verhouding tussen verpachter en pachter. De Secretaris-Generaal van het Ministerie van Justitie heeft reeds een aantal dezer punten onder Uw aandacht gebracht en voor zover er mijnerzijds nog desiderata zijn, zal ik deze te zijner tijd onder Uw aandacht brengen. Met de wens, dat Uwe Commissie binnen korte tijd de oplossing zal vinden voor de verschillende kwesties, zo juist ter sprake gebracht, verklaar ik, mede namens mijn ambtgenoot van Justitie, de Commissie geïnstalleerd. Ik moge daarbij tevens de ver wachting uitspreken, dat Uw moeilijke arbeid in het belang van ons volk rijke vruchten moge afwerpen. De Voorzitter der Regeringcommissie beantwoordde de redevoe ringen met de volgende toespraak Excellentie, Mijnheer de Secretaris-Generaal, Mevrouw, Mijne Heren, Het zij mij vergund, allereerst, mede namens mijn medeleden, de beide Excellenties dank te zeggen voor het in ons, blijkens onze be noeming, gestelde vertrouwen. Tevens zijn wij U, Excellentie, zeer erkentelijk, dat U met een persoonlijk woord deze Commissie hebt willen installeren. Van de zwaarte van onze taak zijn wij ons wel bewust. De situatie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 217