215 Boekbeoordeling Hans Hermans: Hoe Nederland Groeide, anderhalve eeuw bodemwinning en bodemverbetering, 221 blz., 20 X 29 cm. Rijksuitgeverij. Dit werk is uitgegeven in opdracht van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze dienst in 1945. Door de tijdsomstandigheden verscheen het pas thans. Uit het „Ten Geleide" van Ir Alph. Roebroek, voorzitter der Centrale Cultuurtechnische Commissie, halen we aan: Aan de voet der bladzijden vinden we telkens een vermelding van de geraadpleegde literatuur en van de deskundigen van wie inlichtingen over bepaalde onderwerpen werden verkregen. Hieruit blijkt wel dat de schrijver zich veel moeite heeft gegeven het nodige materiaal bijeen te brengen voor zijn suggestief geschreven boek. Het boek begint met een schildering van ons land, zoals dat bij de aanvang van de negentiende eeuw nog bijna voor de helft „woest en ledig" lag. Uit de gegeven cijfers blijkt hoe de vermindering van de oppervlakte woeste grond in een stijgend tempo voortschreed. In anderhalve eeuw werd door ontginning ruim 600.000 ha gewonnen, aan bedijkingen en droogmakingen meer dan 100.000 ha. Hiervoor is inspanning en strijd nodig geweest, zowel van de een voudige ontginner als van de deskundige werkers. Wij beleven de nood gedurende de Franse tijd waardoor voor het eerst van overheids wege bemoeiing met de landbouw ontstaat. De negentiende eeuw blijft echter de eeuw van het particuliere initiatief. Wij zien de kleine man zwoegen, „de ontginners en hun huisgenoten gaan vrijwel uitsluitend in lompen gekleed en werken zonder ophouden van zonsopgang tot zonsondergang". Huisvesting en technische hulpmiddelen waren totaal onvoldoende, maar „vader pappe" wist alle moeilijkheden ten spijt zijn leeftocht en die van zijn gezin aan het kleine stukje Nederlandse bo dem, dat hij het zijne kon noemen, te ontwringen. In het hoofdstuk „Landwinningsadel" wordt beschreven, wat Neder land op agrarisch gebied aan zovele grote grondeigenaren te danken heeft. Door de stoommachine wordt een betere beheersing van het „Waar in het bijzonder (hierbij) gedacht werd aan een belangstelling buiten de landbouwkringen werd aan een beroepsjournalist de samenstel ling toevertrouwdhet boek moet gelezen worden niet alleen terwille van de behandelde stof, maar ook om de wijze, waarop aan zijn inhoud vorm is gegeven. De heer Hans Hermans, die met cultuurtechnische arbeid nim mer te maken had, had de moed deze moeilijke taak op zich te nemen. Wetenschappelijke critische beschouwingen bleven achterwegehet beeld der geschiedenis is hoofdzakelijk gevormd door oorspronkelijke uitlatingen van schrijvers uit het verleden; tal van bronnen, waarvan sommige tot heden bij de studie der landbouwgeschiedenis nog weinig bekend waren, leverden aan de samensteller de nodige stof. Deze opzet geeft aan het gehele werk een eigen karakter, maar maakt het ook mogelijk, dat hier en daar kleinere onjuistheden worden aangetroffen, welke evenwel het beeld niet zullen schaden.*'

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 221