217 gesteld voelen, dat aan zijn arbeid slechts terloops aandacht wordt besteed en op een wijze welke doet zien, dat de schrijver van de wijze 'waarop een ruilverkaveling wordt uitgevoerd, geen juiste voorstelling heeft. Zoals men weet is de algemene leiding in ruilverkavelingszaken op gedragen aan de Centrale Cultuurtechnische Commissie en kan deze commissie profiteren van de goede diensten-van de Cultuurtechnische Dienst, waarvan haar secretaris directeur is. Dat deze diensten belangrijk en onmisbaar zijn, ligt voor de hand, maar we lezen met enige verwondering op blz. 205, dat de Cultuur technische Dienst naast de Centrale Cultuurtechnische Advies!)- Commissie staat en de ruilverkavelingen uitvoert. De uitvoering van een ruilverkaveling is in de wet opgedragen aan een plaatselijke commissie, die daarin wordt bijgestaan door een land meter van het Kadaster en zo nodig door andere deskundigen. De ver antwoordelijkheid van de plaatselijke commissie en de landmeter is grootvan hen en niet in het minst van de landmeter hangt de goede uitvoering af. I,k behoef maar te noemende samenstelling van de lijst van rechthebbenden, de leiding van de schatting, het geven van de definitieve gedaante aan het plan van wegen en waterlopen, de op making van het plan van ruilverkaveling, waarbij ieders belangen zo nauwgezet moeten worden afgewogen. Behalve cultuurtechnische zijn vele vraagstukken van andere aard tot een goede oplossing te brengen. Van de uitvoerders wordt grote locale kennis geëist en begrip voor alle belangen welke zich bij de diep in de ontwikkeling van het betrokken gebied ingrijpende ruilverka veling aandienen, opdat vruchtdragend overleg met tal van instanties mogelijk zij. Verder is deskundigheid op kadastraal en landmeetkun dig gebied onontbeerlijk. Als landmeter worden dan ook alleen aan een plaatselijke commissie toegevoegd zij, die genoegzame kadastrale prak tijk hebben en bij de ruilverkavelingsdienst de nodige ervaring hebben opgedaan en ook overigens de geschiktheid voor hun veelomvattende taak hebben getoond te bezitten. Als deskundige neemt hij uiteraard een zeer zelfstandige positie in. Gezien het zeer speciale werk zijn de landmeters en het hun assisterend personeel van de aanvang (1925) af in afzonderlijke bureaux verenigd, aanvankelijk nog onder leiding van één der divisiechefs, maar sedert 1 October 1945 zijn de ruilverkave- lingsbureaux, in de loop der jaren uitgebreid van 2 tot 7, verenigd tot de naast de divisies afzonderlijk staande ruilverkavelingsdienst. Het ligt voor de hand, dat er tussen het secretariaat der C.C.C., de Cul tuurtechnische Dienst met zijn over het land verspreide consulenten en de landmeters van de ruilverkavelingsdienst de nodige samenwerking is. Daarbij moet er steeds voor worden gewaakt, dat niet in de be voegdheden der plaatselijke commissies wordt getreden. De ruilver- kavelingswet huldigt het commissoriale systeem, waarbij de uitvoe ring zoveel mogelijk in handen van vertegenwoordigers van de belang hebbenden gelegd wordt. Deze goed Nederlandse opzet is aan de schrijver, die bij geen der ruilverkavelingsbureaux en bij geen plaat selijke commissie zijn licht is komen opsteken, blijkbaar ontgaan en het is b.v. moeilijk hetgeen op blz. 205 en 206 te lezen staat en hieronder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 223