218 geciteerd wordt (cursiveringen van mij, G.) als een kleine onjuistheid te zien, welke het beeld niet schaadt. Een dergelijke uiteenzetting en b.v. de bewering, dat het Rijk door de ruilverkaveling van Staphorst nagenoeg 3000 processen kon ver mijden (blz. 190) wekt twijfel of het verhaal ook overigens steeds door de feiten gedekt wordt. Aan de landmeters van de ruilverkavelingsdienst werd een gratis exemplaar van het boekwerk verstrekt. J. J. Gorter. „Waar zich de bemoeiingen van de Staatsoverheid met bodemwinning en bodemverbetering voortdurend uitbreidden, kon het niet anders of het lichaam, met het technisch toezicht op al deze bemoeienissen belast, moest een zelfs voor een ambtelijke instantie buitengemene groeikracht vertonen. De Dienst zelf betrok een fraai en vooral ruim gebouw te Utrecht. Daar werden in hoofdzaak alle ruilverkavelingszaken behandeld en geschiedde al het voor ruilverkavelings- en andere cultuurtechnische projecten nood zakelijke teken- en rekenwerk. Daarnaast werd in het land zelf geleidelijk een heel apparaat van ondergeschikte bureaux opgebouwd, dat de arbeid kreef opgedragen, die ter plaatse kon en moest worden verricht. Zo ver rezen vooreerst een elftal provinciale bureaux, ieder arbeidend onder de leiding van een op de Wageningse hogeschool gevormd cultuurconsulent. Deze provinciale bureaux vormden als het ware Cultuurtechnische Dienst- jes in het klein. Hun werkzaamheden omvatten het hele terrein van de Cultuurtechnische arbeid. Geen bodemwinnings- of bodemverbeteringsproject in hun rayon, waar zij geen kennis van droegen en waar zij zich niet mee inlieten, onver schillig of het een natte of een droge winning, een algehele defrichering of een herontginning, of de ruilverkaveling van de grond gold. De cultuur consulent bevond zich overal ter plaatse en kende de feitelijke toestanden de mogelijkheden van het hem toevertrouwde gebied als de inhoud van de wijde zakken in de veldjas, waarmee hij, weer of geen weer, het terrein optrok. Men haalde hem overal bij, men vroeg zijn advies, zijn bemidde ling en men voer er wel bij. Naast deze provinciale bureaux, die zich, ten einde aan de steeds in aantal toenemende cultuurtechnische aanvragen en verzoeken om voorlichting te kunnen voldoen, voortdurend bleven uitbrei den, stonden nog enkele meer gespecialiseerde bureaux de Cultuurtechnische Dienst bij. De Dienst van het Kadaster stelde ten behoeve van de uitvoe ring der ruilverkavelingswet een zestal zogenaamde ruilverkavelingsbureaux ter beschikking. Elk dezer bureaux bestond uit een aantal landmeters en een aantal technische en administratieve ambtenaren. Deze bureaux hadden ge lijk uit hun naam bleek, hun speciale tadk in het verrichten van de op metingen, de schattingen en uitzettingen, nodig voor de totstandkoming van een ruilverkavelingsplan en bij de uitvoering daarvan. Voor elk blok staat een landmeter de plaatselijke commissie bij gedurende de gehele ruilver kavelingsprocedure. Dat waren dus samen met het centrale gebouw vijf tien bureaux. Genoeg om de lopende zaken bij te houden. Doch met dat bijhouden was men er niet. Er viel nog een achterstand in te halen. Men kon dat de vijftien functionnerende bureaux niet nog extra opleggen. Dies werden daartoe wederom nieuwe organen in het leven geroepen. Bij de aanvang van 1941 ving ook de Dienst voor Buitengewoon Landmeet kundig Werk zijn arbeid aan. Deze dienst bestond uit een centrale, te Delft zetelend, uit een zestal districtsbureaux, elk uit ongeveer drie landmeters en twintig man lager personeel bestaande en tenslotte een centraal teken bureau, gevestigd in Den Haag. Rekende men tenslotte nog de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat mee, die zich eveneens voor meet- en kaahteringswerk ter beschikking stelde van de Cultuurtechnische Dienst, dan bleken al bij al twee dozijn lichamen, bureaux en diensten alle ge groepeerd om de overheidszorg voor de bodemwinning en de bodemver betering."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 224