Modern kaartmateriaal in de Verenigde Staten van Amerika 229 De erkenning, dat het verkeer het economisch leven van een staat in hoge mate beheerst was oorzaak, dat de Public Roads Administra tion (P.R.A.) zich ook bezig ging houden met de sociaal-geografi sche en sociaal-economische aspecten van de Verenigde Staten. Er zij in dit verband op gewezen, dat de P.R.A. een onderdeel uitmaakt van het Department of Agriculture (departement van landbouw), zodat een vruchtbare samenwerking gewaarborgd schijnt tussen de in stantie, die het wegverkeer controleert en hen, wier belangstelling uitgaat naar een gezonde ontwikkeling van het gebruik van de bodem. Een eerste vereiste om met vrucht op dit gebied werkzaam te kunnen zijn washet vastleggen van de bestaande toestand. Daartoe is het bezit van uniform en nauwkeurig kaartmateriaal een eerste vereiste. Door de P.R.A. werden aan de Staten standaard-voorschrif ten gegeven die bij het opnemen en in kaart brengen van het territo rium van de betrokken staten in acht moesten worden genomen. Op deze wijze onstonden de z.g. „base-maps" schaal i 64.000 2), waarop zijn afgebeeld, naast steden en dorpen, alle openbare wegen buiten de bebouwde kommen, alleenstaande boerderijen, huizen, ker ken, scholen, winkels, fabrieken, mijnen, parken, kortom alle objec ten die aanleiding kunnen geven tot het ontstaan van verkeer. Spoor wegen, waterwegen met hun aanlegplaatsen, vliegvelden, enz. ont breken daarop evenmin. De kosten voor dit werk worden voor de gehele Verenigde Staten geraamd op 100 millioen dollar. Voordat met deze arbeid begonnen werd, ongeveer 1936, bestond van de meerderheid van de Staten geen behoorlijk kaartmateriaal. Alaska buiten beschouwing gelaten waren slechts van 25 van het grondoppervlak van de Ver. Staten kaarten beschikbaar die niet ouder dan 40 jaar waren46 was in het geheel niet in kaart gebracht 29 was onvoldoende opgenomen. Deze feiten geven een typische kijk op de ontwikkelingsfase van dit uitgestrekte land. Een enorme taak is daar nog weggelegd voor de overheid, een taak waarvan wij de omvangrijkheid kunnen aanvoe len door een vergelijking met het raffinement van ons staatsbestel, waar de zorg van de overheid zich welhaast uitstrekt, zij het dan ook in de meeste gevallen indirect, tot iedere m2 van het Rijk. Op de base-maps verschijnen de wegen als twee evenwijdige lijnen. Door vulling van de ruimte tussen deze lijnen kan de aard van de verharding worden aangegeven. De intensiteit van het verkeer kan tegelijkertijd worden afgebeeld door een arcering. Behalve deze kaartserie worden van de base-maps afgeleid kaarten waarop alle busroutes voorkomen of b.v. het verkeer met school bussen, enz. Het schoolbezoek vormt op het dun bevolkte platteland met zijn grote afstanden een vraagstuk van niet geringe omvang. 1) Vóór 1939 Bureau of Public Roads genoemd. 2) Schaal1 duim 1 mijl.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 235