237 tegen de toekenning en omschrijving van rechten op de lijst van recht hebbenden bij de herverkavelingscommissie in te dienen en hieromtrent eventueel door de rechter is beslist, staan, evenals dit bij een ruilver kaveling het geval is, de rechten van ieder vast, en kunnen slechts zij die op die lijst voorkomen als rechthebbenden worden erkend. Bepaald is verder, dat iedere eigenaar recht heeft op het verkrij gen van een waarde in kavels, welke staat tot het geheel der waarde van alle kavels, als de waarde van zijn in het blok opgenomen onroe rende goederen tot het geheel der waarde van alle opgenomen onroe rende goederen. Dit is dus hetzelfde principe, dat aan de Ruilverkave- lingswet ten grondslag ligt. Daarnaast is de mogelijkheid geopend om de vorming van zeer kleine, onexploiteerbare kavels tegen te gaan. Behalve het opstellen van de lijst van rechthebbenden en het register van de uitkomsten der schattingen, is het de taak van de herverkave lingscommissie zo spoedig mogelijk de gegadigden op te roepen, die in aanmerking willen komen hun bedrijf op Walcheren definitief te verlaten. In principe kan zich hiertoe iedere grondgebruiker, hij zij eigenaar of pachter, opgeven. De beslissing omtrent de vraag of be paalde personen voor verplaatsing in aanmerking komen, is uiteraard een zaak waarbij zowel de belangen van Walcheren als die van het gebied waarheen de verplaatsing zal geschieden, in de eerste plaats derhalve de N.O. Polder, zijn betrokken. Vandaar dat is voorgeschre ven, dat deze beslissing door de herverkavelingscommissie slechts kan worden genomen met goedkeuring van de Minister van Financiën, onder wie het beheer van de staatsgronden, waarop de van Walcheren vertrekkende boeren zich zullen kunnen vestigen, ressorteert. Perso nen, van wie niet verwacht kan worden, dat zij in staat zijn tot een redelijke bedrijfsvoering, zullen uiteraard hun bedrijf niet naar de N.G. Polder of elders mogen overbrengen. Degenen die in aanmerking komen om in de N.O. Polder of elders grond te pachten, tekenen een verklaring, inhoudende, dat zij de hun in eigendom toebehorende grond zullen verpachten, resp. dat het recht van pacht dat zij tot dusver hadden, zal eindigen. De regering hoopt, dat op deze wijze voldoende cultuurgrond vrijkomt om ondernemers van tot dusver niet levens vatbare bedrijven in staat te stellen voldoende grond bij te pachten of eigen,- tot dusver verpachte grond, zelf te gaan gebruiken. De eigenaars zijn dan nl. verplicht de grond of zelf in gebruik te nemen of te verpachten en, aangezien in het wetsontwerp is bepaald, dat de te sluiten pachtovereenkomsten de goedkeuring van de herverkave lingscommissie behoeven, kan deze er voor zorg dragen, dat de grond ten goede komt aan die ondernemers, die hieraan de meeste behoefte hebben. Zijn er eigenaren die niet bereid zijn te verpachten, dan kan de herverkavelingscommissie zelf een recht van pacht vestigen, dat de zelfde kracht heeft als een tussen partijen aangegane overeenkomst. Het ontwerp zorgt ervoor, dat met de belangen van partijen rekening wordt gehouden, terwijl beroep van de beslissing der herverkavelings commissie open staat. Mocht op deze wijze niet voldoende grond beschikbaar komen, dan heeft de herverkavelingscommissie de bevoegdheid aan te wijzen welke 15*

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 243