238 Jaarvergadering 1947 ondernemers niet langer in de gelegenheid zullen worden gesteld hun land- of tuinbouwbedrijf op Walcheren uit te oefenen. De regering acht het namelijk absoluut onverantwoord, dat de zeer grote bedragen die noodzakelijk zijn voor het herstel van Walcheren, zouden worden gebruikt om wederom niet levensvatbare, steunbehoevende bedrijven te vestigen. De betrokkenen wordt evenwel een recht op schadeloos stelling toegekend, desgewenst in de vorm van gepacht land. Door de mogelijkheid van beroep is gewaarborgd, dat met ieders belangen rekening wordt gehouden. De vrijgekomen grond komt ter beschik king van die ondernemers die hieraan de meeste behoefte hebben. De kosten der herverkaveling komen ten laste van het Rijk, aange zien deze kosten voor een zeer aanzienlijk deel tevens herstelkosten zijn en het initiatief voor de herverkaveling van het Rijk uitgaat. Ten laste van de eigenaren komt evenwel een eventuele waardestijging van hun eigendom. Hiervoor wordt onder de naam „herverkavelingsrente een schuldplichtigheid ten behoeve van het Rijk op de hun toebedeelde kavels gevestigd. (Mededeling van het Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorzieningafdeling Voor lichting, 17 Mei 1947. Het wetsontwerp is in gediend bij Koninklijke Boodschap van 10 Mei I947-) van de Hoofdafdeling „Ruilverkaveling" der Nederlandse Heide maatschappij met daaraan verbonden excursie naar de ruilverka veling „Groesbeek". Na de opening van deze op 12 Augustus 1947 in het gebouw der Ne derlandse Heidemaatschappij te Arnhem gehouden vergadering welke door een 16-tal leden werd bijgewoond, werden eerst een aantal agendapunten behandeld, waarvan wel het belangrijkste was naar aanleiding van een bestuursmededeling dat in 1949 de termijn, waar voor de hoofdafdeling is aangegaan, afloopt of onder de gewijzigde omstandigheden de hoofdafdeling moet blijven voortbestaan dan wel kan worden ontbonden, aangezien het voeren van propaganda niet meer zo nodig is. De hoofdafdeling kan in gewijzigde vorm een nuttige taak blijven vervullen. Men kan de doelstelling veranderen in die zin dat onder zoekingen kunnen worden ingesteld op sociaal-economisch gebied naar de resultaten van gereedgekomen ruilverkavelingen. Het is verder nuttig dat allen die bij het ruilverkavelingswerk zijn betrokken via de Hoofdafdeling contact met elkander kunnen blijven behouden. De vergadering besloot dan ook unaniem tot het blijven voortbe staan. Een wijziging van de statuten zal worden voorbereid. Het aftredend, doch herkiesbaar bestuurslid de Heer Mr J. F. Baron van Haersolte werd op voorstel van de Heer Van Leusen bij acclamatie herkozen, welke benoeming werd aanvaard. De heer Van Leusen werd verkozen als afgevaardigde naar de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 244