240 voeging natuurlijk verbeteringen zijn aan te brengen vooral als dit gepaard zou gaan met het bouwen van verschillende wederopbouw- boerderijen op de nieuwe kavels. De bedrijven blijven echter in het algemeen te klein. Er moet dus verder gezocht worden naar de oplossing van de pro blemen die zich hier voordoen ten einde de bevolking een grotere welvaart te verzekeren. Het gebied is overbevolkt. Een iooo-tal arbeiders gaat dagelijks naar Nijmegen waar ze hoofdzakelijk werkzaam zijn in de schoen industrie. Een stap in de goede richting zou zijn als in Groesbeek een industrie zou kunnen worden gevestigd. De mensen met de kleinste bedrijfjes konden dan een behoorlijk bestaan krijgen. Pogingen in deze richting door het Gemeentebestuur van Groesbeek aangewend hadden tot dus verre geen resultaat. Als de plannen van grenscorrectie doorgang vinden komt een ge deelte van het „Reichswald" bij Nederland. Dit bos heeft zoveel ge leden dat van de 9000 ha ongeveer 8000 moeten worden gekapt. Vlak over de grens ligt een gebied van 300 ha dat betrekkelijk gemakkelijk tot goede bouwgrond is te maken. Door dit gedeelte in het ruilver- kavelingsblok te betrekken zouden medegerekend de eerder ge noemde Duitse eigendommen verscheidene bedrijven tot 4 a 5 ha kunnen worden vergroot. De inleider beschouwt deze voor de streek als voldoende rendabel vooral als propaganda wordt gemaakt voor tuinbouw, inzonderheid fruitteelt. De bevolking zelve die vreest nooit onder de druk van de financiële zorgen uit te komen, voelt in het algemeen niet veel voor ruilverkave ling, omdat dit weer een verhoging van kosten zou betekenen. Na de zeer duidelijke uiteenzetting van de Heer Ter Brugge werd per auto een tocht gemaakt naar het ruilverkavelingsgebied. Via Nij megen en Beek reed men aan de Noordzijde het blok binnen waar aan de Duitse grens direct het grote verschil was te constateren tussen de opbouw hier en in Duitsland. Hier zijn behoorlijke noodvoorzie ningen gebouwd van nieuw materiaaleen 35-tal boerderijen is reeds definitief opgebouwd. In Duitsland begint men nu met de reparatie van boerderijen uit particulier initiatief met oude stenen. Woonhuizen staan nog net als in 1945 direct na de strijd. Het doet weldadig aan te zien dat de Nederlandse bevolking in dit zo geteisterde gebied niet bij de pakken is gaan neer zitten, maar krachtdadig heeft meegewerkt aan het herstel. Via Groesbeek werd gereden naar een ander punt van de Duitse grens, alwaar men de grote vernieling van het „Reichswald" kon waarnemen. Hier zegde de voorzitter de Heer Ter Brugge hartelijk dank voor zijn interessante voorlichting en werd de excursie ontbonden, waar mede de 24e vergadering van de Hoofdafdeling tot het verleden behoorde. Arnhem, Augustus 1947. M. W. Panman

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 246