Hypotheken op onroerende goederen Literatuuroverzicht 241 Het volgende is ontleend aan Mededeling 5045 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, afd. Statistiek der overheidsfinanciën. De na de bevrijding in 1945 aangevangen stijging van de aantallen en bedragen der nieuwe inschrijvingen zette zich in 1946 verder voort. Voor de eerste maal sedert 1933 werden in 1946 naar aantal en bedrag meer hypotheken nieuw ingeschreven dan doorgehaald. Aanvankelijk werd door overheidsmaatregelen (verbod van verstrek ken van ,vrij" geld) hypotheekverlening bemoeilijkt, doch op 11 Sep tember 1946 werden de voor het hypothecaire crediet zo belemme rende bepalingen afgeschaftde uit „vrije" middelen komende hypo theeksom komt op „vrije" rekening ter beschikking. De gemiddelde rentevoet van nieuwe inschrijvingen bedroeg over 1946 4,01 De gemiddelde rente van de openstaande inschrijvingen bedroeg op 31 December 1946 4,59 Op die datum bedroegen de openstaande inschrijvingen een totaalbedrag van 4513 millióen. F. H. Coördinatie van het meet- en kaarteerwezen in Nederlandsch-Indië Te zelf der tijd, dat pers en radio van de politieke toestand in Nederlandsch-Indië een beeld scheppen, dat de niet-ingewijde aan de volslagen baaierd doet denken, bereiken ons de notulen van een reeks van vergaderingen welke te Batavia op instigatie van de Directeur van Justitie zijn gehouden ter bestudering en voorbereiding van bovenvermeld onderwerp. Het kan iemand, die zich kort voor en na de bevrijding van ons land verdiept heeft in soortgelijke problemen, welke hij zich als onder deel van de maatschappelijke vernieuwing aan die bevrijding inhaerent dacht, omdat hij meende, dat een periode, waarin zoveel als on eigen en niet van vreemde smetten vrij overboord moest worden gezet, de beste gelegenheid bood om ook verder orde op zaken te stellen, hei kan zo iemand vreemd te moede zijn, wanneer hij ervaart dat terwijl hier die vernieuwing niet op gang schijnt te willen ko men men zich te Batavia, waar men toch waarachtig nog wel andere problemen op te lossen heeft, met élan aan deze studie heeft gezet en vastbesloten schijnt haar zo spoedig mogelijk in daden om te zetten. Wanneer wij dan ook aan de hand van deze welhaast tachygrafische notulen de lezer een indruk willen geven van de verhandelingen van deze vergaderingen, dan is het niet zonder gemengde gevoelens t.a.v. het feit, dat vele hier te lande op dezelfde gebieden werkzame krach ten na twee jaren nog steeds in het duister tasten, hoe maar ook wanneer de zaken, die hun ter harte gaan zullen worden geregeld. De vergaderingen, waarvan de eerste gehouden werd op 17 Juni 1947 in het Hoofdkantoor van het Kadaster te Batavia, werden bij- 16

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 247