243 4- de instructie voor het Directorium; 5. het slotadvies aan de Dir. van Justitie; in dit gezelschap van kadasterdeskundigen, waterstaatsingenieurs, hydrografen, planologen, bosbouw- en bodemkundigen en economen niet even snel en radicaal tot een decisie kon worden gebracht. Door de even straffe als bezielende leiding van de Voorzitter werd echter een Babylonische spraakverwarring voorkomen. Het zou te ver voeren de discussies op de voet te volgenieder die wel eens aan soortgelijke besprekingen 'heeft deelgenomen, zal zich daarvan trouwens een denkbeeld kunnen vormen. Wij zullen daarom volstaan met het vermelden van enkele indrukken. In de eerste plaats bleek, welke moeilijkheden de politieke ontwikke ling in Nederlandsch-Indië voor vraagstukken als deze betekent. Rekening houdende met het feit, dat de zorg voor de hogere geodesie tot de taak der toekomstige Unie zal moeten behoren, doch dat daar naast zowel de afzonderlijke diensten, als de „negara's" autonoom zullen blijven in de behartiging hunner kartografische belangen, was de vergadering van oordeel, dat de coördinatie, belichaamd in het Directorium, in hoofdzaak zal moeten bestaan in het geven van directieven voor de primaire en secundaire puntsbepaling en water passing en het voorkomen van herhaalde opmeting van hetzelfde gebied. Erkend werd, dat de daarmede te bereiken bezuiniging dikwijls eerst op de lange duur mag worden verwacht. Om een denkbeeld te geven van de werkingssfeer van het Direc torium resumeerde de Voorzitter de betrokken onderdelen van de land meetkunde, t.w.1) hogere geodesie, 2) lagere geodesie, 3) topo grafie, 4) hydrografie, 5) astronomie, 6) waterpassing, 7) kartogra- fie, 8) reproductie, 9) opleiding en 10) instrumentarium. Ondanks deze verdeling blijft een correlatie niettemin in hoge mate aanwezigde onderdelen zijn niet aan elkaar gesubordineerd, maar be ïnvloeden elkaar wederkerig. De hogere geodesie, welke het fundament oplevert, moet daarom onder de werkingssfeer van het Directorium worden gebrachton juist wordt geacht, dat haar werkzaamheden, wdlke tot heden groten deels werden uitgevoerd door de Triangulatie-brigade, als een over wegend militair belang zullen blijven beschouwd. Het is principieel onjuist, een wetenschappelijk werk, dat een doel in zichzelf heeft, te laten regeren door utiliteitsoverwegingen; ten on rechte wordt in tijden van financiële nood steeds de triangulatie het zwaarst door de bezuiniging getroffen en wordt met de nauwkeurig- heidseisen getransigeerd. Het ligt voor de hand, dat de besprekingen over de „lagere" onder delen, als specifieke gebieden waarop de vertegenwoordigde instanties werkzaam zijn, een ander aspect zouden krijgen, eendeels door de uit eenlopende eisen welke verschillende diensten aan het landmeetkun dige werk stellen, anderdeels door het verschil in gesteldheid van het Indische gebied, waarvan een deel in cultuur gebracht is, terwijl het andere deel ongecultiveerd gebleven is. In het bijzonder kwam dit tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 249