244 uitdrukking bij de bespreking der netsverdichting en van de eisen der polygonering. Het is niet wel mogelijk, van te voren vast te stellen, welke ge bieden achtereenvolgens voor deze metingen in aanmerking komen. Alleen in overleg met belanghebbenden zal een Directorium hierbij leiding kunnen geven. De eisen welke het Kadaster stelt aan de nauwkeurigheid der po lygonen, zijn voor een ander zeer zeker acceptabel. Deze nauwkeurig- heidseisen wisselen met de variaties in de grondwaarde, zodat de toleranstabellen van het Kadaster zijn afgestemd op die grondwaarde varianten. Voor een algemene netsverdichting zal het Directorium bepaalde eisen en methoden algemeen ingang moeten doen vinden, zodat verschillende diensten in dezelfde richting gaan werken. Na meer of minder discussie werden achtereenvolgens de volgende conclusies aanvaard: De vergadering spreekt zich (met algemene stemmen) uit voor de instelling van een Directorium voor het meet- en kaarteerwezen, samengesteld als bovenomschreven. Het is gewenst, dat het Dir. in staat zij, de belangen, zowel van de wetenschap als van de praktijk t.a.v. de hogere geodesie te coördineren en dat het tevens het contact met wetenschappelijke instellingen, werk zaam op geodetisch en aanverwant gebied, zal bewerkstelligen en onderhouden. Bij de opzet van een geodetisch werk van hogere orde behoort steeds het belang van de wetenschap in het oog te worden gehouden. Het behoort tot de taak van het Dir. binnen een bepaalde tijd een algemeen plan te ontwerpen voor een primaire triangulatie en ander geodetisch werk van hoger orde, waarbij het overleg zal hebben te plegen met alle wetenschappelijke instanties, welke bij dat plan be lang hebben. Het zuiver wetenschappelijk geodetisch werk behoeft geen specifiek militair karakter te dragen. Het Dir. moet zeggenschap krijgen in aangelegenheden, de hogere geodesie betreffende (de grenzen dier zeggenschap te bespreken in een volgende samenkomst). Het is onjuist en onpractisch de opleiding van middelbaar en lager landmeetkundig personeel onder te brengen bij een geodetisch insti tuut dat belast is met de geodetische werkzaamheden van hoger orde. Het Dir. zal richtlijnen geven t.a.v. de uitvoering der werkzaam heden, verbonden aan triangulaties der 3e en 4e orde en trigonome trische puntsbepaling en zal overleg plegen met de betrokken diensten inzake de distributie der punten. Het Dir. geeft richtlijnen in algemene zin voor de bouw der ver zekerde punten. Het Dir. zal overleg plegen met de betrokken diensten omtrent de verdeling der kosten van het werk en omtrent het onderhoud der verzekering. De betrokken diensten zijn verplicht overleg te plegen met het Dir. inzake polygoneringswerkzaamheden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 250