VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 247 hem die het gebruikt en kans ziet het te behouden. Een gewoonte recht, dat trouwens te onzent reeds in de vroege middeleeuwen bekend wasdoor eigen arbeid zich een stuk grond te verwerven. „Eigen ploegwerk" deed de pioniers der 19e eeuw erkenning van hun aan spraken of „claims" door de regering eiseneigenmachtig bakenden zij daartoe hun gronden met palen of inkervingen (blessen) af. Zoals zo dikwijls ging ook hier het gewoonterecht aan het geschreven recht vooraf. De regering erkende de claims en gaf de claimbezitters het recht van vóórkoop bij de zogenaamde „Preëmption act". In 1862 volgde zelfs de „Homestead act", volgens welke iedere Amerikaanse burger onder bepaalde voorwaarden 160 acres land (64 ha) ten ge schenke kon krijgen tegen betaling slechts der registratieonkosten. Af gedankte soldaten kregen hun premie en pensioen veelal niet in geld maar in landaanspraken, in „warrants" ui.betaald, welke „warrants" zij, voor zoverre zij zich niet zelf op het land wilden vestigen, aan landspeculanten verkochten. De Unie schonk ook aan de verschillende Uniestaten grote uitgestrektheden land, bv. ten behoeve van het onder wijs, van grote werken, enz. Ook kanaal- en spoorwegmaatschappijen werden ruim bedeeld. Van al deze feiten moesten onze kolonisten en vooral hun leiders goede nota nemen. Vooral de „claims" veroorzaakten hun soms grote moeilijkheden en steeds werden zij door de landspeculanten, die min der vleiend de „landsharks", de landhaaien, werden genoemd, bedreigd. F. H. In Memoriam Jacob Cornel is Hoogenboom is op 29 Juli 1947 op 68-jarige leeftijd overleden. Geboren in 1879 werd Hoogenboom op 1 Jan. 1900 benoemd tot adspirant-landmeter en op I Juli 1903 tot landmeter van het kadaster. Aan vankelijk werkzaam gesteld te Eind hoven, werd hij op 1 Mei 1909 over geplaatst naar Dordrecht, waar hij ge bleven is totdat hij op 1 Mei 1946 de kadastrale dienst met pensioen heeft verlaten. Met ingang van 1 Jan. 1933 werd hij benoemd tot hoofd van het bureau. In de opsomming van deze enkele jaartallen ligt een heel ambtelijk leven besloten. Een leven van hard en con sciëntieus werken, want Hoogenboom is altijd met hart eri ziel landmeter geweest. In zijn vrije tijd gaf hij zich als trouw lid van zijn kerk volkomen aan het katholiek verenigings leven van zijn woonplaats: als lid van het kerkbestuur en arm-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 253