272 alleen noemen in verband met puntenparen uit eenzelfde meting of uit dezelfde metingen, tenzij nadrukkelijk anders is aangegeven. Eisen nu gesteld aan deze relatieve nauwkeurigheid over bepaalde afstanden bepalen in hoge mate de opzet van het meetlijnennet. De zgn. „eigen maten" beogen vastlegging en uitzetting van twee punten onderling met een te verwaarlozen relatieve nauwkeurigheid in de richting van hun verbindingslijn, een eendimensionale nauw keurigheid dus. Behalve dat deze vaste-puntenmethode, zoals ik hem ter onder scheiding wil noemen, prachtig kan dienen om beide soorten fouten- krommen te demonstreren in zeer absolute vorm, heeft hij bijna alleen nadelen Ten eerste zijn de waarschijnlijk blijvende punten zeer onevenredig verdeeld over het terrein. Aanvulling hiervan door ijzeren buizen of betonpalen is zonder contrölemogelijkheid in de praktijk slechts van beperkte waarde gebleken. Deze schaarste aan vaste punten is dan veelal aanleiding de meting slechts aan twee dezer punten op te hangen, waardoor bij bredere stroken de uitzetnauwkeurigheid in het gedrang komt. Ten tweede vervalt meestal de mogelijkheid tot voldoend nauw keurige grensuitzetting bij verdwijning of storing van de vaste punten en tevens waar meetlijnen door bebouwing, vergraving e.d. onbruik baar zijn geworden, wat, zoals de praktijk heeft uitgewezen, reeds na enkele jaren veelal het geval is. Men heeft dan ook gezocht naar een vastlegging van belangrijke, zo niet alle, meetpunten op een wijze die van storing in hoge mate onaf hankelijk is en reconstructie en bijmeting toelaat ook zonder opzetting van het oorspronkelijke meetlijnensysteem. Speciaal wilde men ver mijden, dat het verband tussen verschillende metingen alleen gelegd kan worden door middel van een groot aantal terreinpunten. Wij zien ook hier de noodzakelijkheid om de onderlinge ligging van punten in een getallensysteem uit te drukken, waarvoor eveneens de methode van coördinatenberekening uitkomst geeft, rechtstreeks aansluitende bij de vanouds bekende orthogonaalmethode van detailmeten. Coördinaten kunnen berekend worden via driehoeksnetten, enkele puntsbepaling, veelhoeken en meetlijnensystemen. Het gekozen assen stelsel kan volkomen willekeurig zijn, alleen is vereist een samen hangend systeem over het te meten gebied, d.i. voor het kadaster het gehele land. Een coördinaat behoeft op zichzelf dus niets te betekenen, belangrijk is slechts de door coördinaten bepaalde onderlinge ligging van de punten, ofwel de vorm van de hierdoor gedefinieerde figuur. Alle in coördinaten berekende of te berekenen punten, of dit nu driehoekspunten, meetpunten of punten van de eigenlijke detail opname zijn, moet men als verstoorbaar beschouwen. Bij de opzet van deze methode moet er dan ook rekening mee gehouden worden, dat na verloop van tijd slechts enkele in coördinaten bekende of te berekenen punten als betrouwbaar overblijven. Dit betekent, dat voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 278