279 Wij zien hier tevens een voorbeeld van het afstemmen van de werkwijze van één dienst op de behoeften van een andere. Het is genoeg bekend, dat men in het algemeen dubbele metingen tracht te voorkomen door samenwerking tussen verschillende diensten. Deze samenwerking mag dan slechts tot op zekere hoogte economisch zijn, mogelijk is zij slechts via coördinaten. Hierbij is het niet alleen vol doende, dat uitgegaan wordt van de punten van de Rijksdriehoeks meting, veelal zal men tot de laagste orde toe dezelfde coördinaten- punten moeten gebruiken. Dit betekent, dat iedere gelegde meet kundige grondslag moet voldoen aan de nauwkeurigheidseisen die iedere landmeetkundige dienst maximaal kan stellen, uitzonderings gevallen terwille van de economie daargelaten. Zo zullen technische diensten een voor het kadaster voldoende relatieve nauwkeurigheid, ook bij de detailmeting, moeten verwezenlijken en tegemoetkomen aan speciale wensen op het gebied van puntverzekering. Anderzijds zal het kadaster aan eisen van geringe schranking en schaal fouten moeten voldoen. Ook schaal en uitvoering van de kaartwerken spelen een grote rol, daar voorkomen moet worden, dat de door meting en be rekening verkregen nauwkeurigheid bij de kaartering geheel verloren gaat. Dat op dit gebied in ons land nog veel gedaan zal moeten worden blijkt uit het feit, dat wij hier slechts kennen een „Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster" in plaats van een algemene, terwijl de hiermede werkende grootste landmeetkundige dienst van ons land de nauwkeurigheid van zijn kaartwerken groten deels illusoir maakt door verwerking van niet krimpvrij materiaal Bij de aanvaarding van mijn ambt betuig ik mijn eerbiedige dank aan Hare Majesteit de Koningin voor mijn benoeming tot Lector aan de Technische Hogeschool. Mijne Heren Curatoren der Technische Hogeschool, Mijne Heren Hoogleraren der Afdeling Weg- en Waterbouwkunde, Dat U mij, ondanks mijn nog zo geringe ervaring op landmeetkundig gebied, hebt willen voordragen ter benoeming tot lector, waardeer ik als een bijzondere onderscheiding, maar legt tevens een zware ver antwoordelijkheid op mijn schouders. Voor het in mij gestelde ver trouwen moge ik U mijn oprechte dank betuigen en U daarbij de verzekering geven, dat ik al mijn krachten zal inspannen om dit vertrouwen niet te beschamen. Hooggeleerde Tienstra, Het is nu juist tien jaar geleden, dat U mij in de geheimen van de waarnemingsrekening inwijdde. Evenmin als bij de later volgende toepassingen van de foutentheorie kon ik de betekenis van het ge doceerde op zijn juiste waarde schatten, hoeveel moeite en geduld U aan mij en mijn medestudenten ook besteedde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 285