288 Deze drie kaarten bevatten, op de overgeschreven titels na, alle ge gevens die tegenwoordig in de kadastrale legger voorkomen. De artikelkaarten worden alfabetisch gerangschikt naar de naam of het trefwoord (denk bijv. aan namen van N.V.'s) van de in het hoofd genoemde eigenaar of zakelijk gerechtigde. Achter elke artikelkaart komen de perceelkaarten van de op de artikelkaart ge boekte percelen. De totaalkaarten worden afzonderlijk opgeborgen en wel in numerieke volgorde van de artikelen, zoals ook voor de kaarten Kadaster nr 93 in 36 (4) van de Instructie Grondbelasting is voor geschreven. Stelt men de vraag„Op wiens naam staat het perceel Gemeente A, Sectie B, nr 2000", dan vindt men in het register nr 71 (dat in de bestaande vorm gehandhaafd blijft) het artikel en daarna in de ver zameling van totaalkaarten, die immers in volgorde van de artikelen worden bewaard, de naam. De vraag is derhalve reeds beantwoord echter nu de naam bekend is, kunnen zo nodig de artikelkaart met de bijbehorende perceelkaarten onmiddellijk worden opgezocht. Wordt de vraag gesteld: „Welke percelen heeft Jan Willem Kool op naam dan kan men deze direct bij de naam KOOL vinden. De totaalkaart bevat de gegevens nodig voor de grondbelasting. Deze belasting wordt geheven van degene die het zakelijk genot heeft van een onroerend goed, onverschillig of hij dit heeft als eige naar, erfpachter, vruchtgebruiker, enz. Men zou derhalve als Jan Willem Kool eigenaar is van 20 percelen en erfpachter van 10 per celen, deze 30 percelen voor de grondbelasting op één artikel kunnen boeken en derhalve met één totaalkaart kunnen vol staan. Hoe het laatste kan worden verkregen, volgt uit onderstaand voorbeeld. Jan Willem Kool is eigenaar van 20 percelen en heeft als zodanig dus een gele artikelkaart, met bijv. art. 1592, waarop deze percelen, door middel van hun kadastrale kenmerken, vermeld staan. De bijbe horende perceelkaarten bevinden zich achter deze artikelkaart. Nu wordt Kool nog efpachter van 10 percelen. Voor hem wordt een tweede artikelkaart, van een ander model, geopend (zie model 4). Deze kaart, rood van kleur, krijgt ook het artikel 1592, echter voorafgegaan door een letter, in dit geval een A. Nadat op de rode artikelkaart de 10 erfpachtspercelen zijn geboekt, plaatst men deze achter de hier- bovengenoemde 20 perceelkaarten en hierna de 10 kaarten van de erfpachtspercelen. Wordt Jan Willem Kool bovendien nog vrucht gebruiker van bijv. 5 percelen, dan wordt voor hem nog een rode artikelkaart geschreven, wederom met artikel I592> nu voorafgegaan door de letter B. Deze kaart krijgt een plaats na de perceelkaarten behorende bij artikel A 1592 en hierachter volgen de 5 perceelkaarten, enz. Hiermede is bereikt, dat met één totaalkaart van art. 1592, be vattende het totaal van 35 percelen, kan worden volstaan. In het register nr 71 wordt natuurlijk bij het artikel ook de eventueel hieraan voorafgaande letter vermeld. Op de artikelkaart worden alle percelen geboekt gelegen binnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 294