289 het rayon van een hypotheekbewaring, waarop door de persoon in het hoofd genoemd, dezelfde rechten worden uitge oefend. De perceelkaarten worden in alfabetische volgorde van burger lijke gemeente, kadastrale gemeente, sectie en numerieke volgorde der perceelnummers gerangschikt. Echter voor de grondbelasting moeten de totalen per burgerlijke gemeente bekend zijn, immers de opcenten zijn voor alle burgerlijke gemeenten niet gelijk. Het volgende voorbeeld leert hoe dit kan worden bereikt. Jan Willem Kool is eigenaar van 20 percelen, waarvan er 15 in de burgerlijke gemeente Rotterdam en 5 in de gemeente Schiedam zijn gelegen. Deze 20 percelen staan vermeld op zijn artikelkaart met art. I592- Voor Jan Willem Kool zijn nu twee totaalkaarten, beide met het artikel 1592, geopend, en wel één voor de burgerlijke gemeente Rot terdam en één voor de burgerlijke gemeente Schiedam. In de ver zameling van de totaalkaarten komen deze vlak achter elkaar. Bij grote artikelen is het mogelijk, dat niet alle percelen op de artikelkaart kunnen worden vermeld. In zo'n geval wordt een gele of rode vervolgkaart gebruikt. Deze is iets eenvoudiger van indeling dan de oorspronkelijke. In het hoofd behoeven nl. slechts voor te komen behalve het artikel en de naam, de opschriften „volgnr", „gemeente", „sectie", „nummer" en „doorgehaald bij". De vervolgkaarten bieden de mogelijkheid bij zeer uitgebreide artikelen de percelen per kadastrale gemeente of desnoods per sectie te boeken. Uit het voorgaande blijkt, dat alle percelen gelegen binnen de kring van dezelfde bewaring die iemand, krachtens welk zakelijk recht ook, op naam heeft, bij deze naam kunnen worden gevonden. Hij kan echter ook als mede-eigenaar of mede-zakelijkgerechtigde voorkomen en als zodanig niet in het hoofd van een artikelkaart geboekt staan. Op de artikelkaart, onder de tenaamstelling, volgt een ruimte, voor afgegaan door de aanduiding „zie art.", waarin het artikel (de artikelen) wordt (worden) vermeld, waarop degene in het hoofd om schreven, als mede-eigenaar, mede-erfpachter enz., geboekt staat. Na deze enigszins uitvoerige inleiding volgt een beschrijving van enkele nieuw in te voeren registers, alsmede een meer gedetailleerde bespreking der reeds genoemde kaarten. De kadastrale legger, de kaarten Kadaster nr 93, de algemene naamwijzer en het losbladig register komen te vervallen, terwijl de proefstaat op een andere wijze wordt ingericht. DE REGISTERS nrs 69b EN 69c Dit zijn percelenregisters op analoge wijze ingericht als het register nr 71. In de 69b worden achter de percelen geboekt alle overgeschreven akten die op de tenaamstelling van het perceel betrekking hebben, zo ook de posten uit het register nr 50 en de aanvragen van partijen tot wijziging van de tenaamstelling, bijv. de aanvraag van belanghebben den om percelen, staande ten name van de in gemeenschap van goederen gehuwde vrouw, omdat zij deze verkreeg vóór haar huwelijk, ten name van de man te stellen. 19

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 295