290 In de 69c worden alle akten genoteerd waarbij erfdienstbaarheden zijn gevestigd. Is een perceel lijdend erf, dan wordt de letter L, is het heersend erf, de letter H vóór het deel en nummer waaronder de akte is overgeschreven, geplaatst. HET REGISTER VAN ZAKELIJKGERECHTIGDEN (grondbelastingplichtigen) Dit register, nr 72, bevat in de eerste kolom alle artikelen onder elkaar en in de tweede kolom, achter elk artikel, de naam van de in het hoofd van de artikelkaart geboekte eigenaar, erfpachter, enz. Zijn op de artikelkaart personen als mede-gerechtigden vermeld, dan wordt zulks in het onderhavige register aangeduid met de letters e.a. Men zou dit register met een telefoongids kunnen vergelijken, echter met dit verschil, dat de nummers in volgorde der getallen onder elkaar staan. Dit register dient als klapper om bij het artikel de naam te vinden. (In de inleiding werd de verzameling van de totaal- kaarten hiervoor gebruikt.) O.a. ontvangt elke gemeente een kopie van dit register (zie later). DE ARTIKELKAART Iedere persoon, zowel natuurlijke als rechtspersoon, of groep van personen die uit de overgeschreven stukken, of wel uit het register nr 50, binnen de kring van een hypotheekbewaring, voor het eerst als zakelijk gerechtigde bij het kadaster bekend wordt, krijgt een artikel. Dit artikel wordt aangeduid door het getal volgende op het laatst gebruikte artikelnummer. Heeft iemand eenmaal een artikel gekregen, dan behoudt hij dit voor het leven. Heeft dus Jan Willem Kool, bekend aan de hypotheekbewaring te Rotterdam onder artikel 1592, alle op zijn naam staande percelen verkocht en wordt hij later nog eens eige naar van, of zakelijk gerechtigde op enig onroerend goed gelegen binnen de kring van dezelfde bewaring, dan krijgt hij wederom het artikel 1592. Wanneer nu kan worden bevorderd, dat in de akten bij de namen van vervreemders of verkrijgers tevens het artikel wordt vermeld waaronder zij eventueel bij het kadaster bekend staan, dan is hierdoor een middel geschapen om een persoon nader te identifi ceren. De nu nogal eens voorkomende persoonsverwisseling bij gelijk luidende namen is dan uitgesloten. Is het artikel van de nieuwe verkrijger bepaald, dan wordt voor hem een artikelkaart geopend en wel model 1 (geel) voor het geval hij eigenaar, model 2 (rood) voor het geval hij zakelijkgerechtigde is. Op elke rode kaart vindt men vóór het artikel nog een letter. Het artikel al of niet voorafgegaan door een letter, wordt vermeld in de ruimte links bovenaan. Daarna worden de ruimten voor naam, voornamen, beroep en woonplaats ingevuld en hieronder eventueel de namen enz. van de mede-eigenaren of mede-zakelijkgerechtigdendit behoeft geen nadere toelichting. Aangezien de artikelkaarten alfabetisch worden gerangschikt, wordt de naam of het trefwoord in grote letters geschreven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 296