291 Bestaat er twijfel omtrent het trefwoord, dan kunnen meer artikel- kaarten worden geopend, die naar één naam verwijzen. Is iemand alleen als mede-gerechtigde bekend, dan wordt voor hem wel een artikelkaart geopend, waarvan alleen het gedeelte voorafge gaan door de aanduiding „zie art." wordt ingevuld, dooh hij krijgt geen artikel. De rest van de kaart bestaat uit 5 kolommen. Hier, en eventueel op de vervolgkaarten, vindt men alle percelen geboekt, ge legen binnen de kring van eenzelfde bewaring, die de persoon enz. in het hoofd van de artikelkaart genoemd, op naam heeft. Boven het perceel in enig jaar voor het eerst op een artikel geboekt, wordt in de kolom „gemeente" dit jaar vermeld. Een perceel wordt van een artikel afgevoerd door de kolommen 1 en 4 door te halen en in kolom 5 naar de staat nr 73 of 75 te verwijzen. Moet een gedeelte van een perceel op een artikelkaart worden geboekt, dan wordt achter het perceel nummer „gedk." vermeld en verwezen naar de post reg. nr 9. DE PERCEELKAART Deze kaart, wit gekleurd, bevat de volgende aanduidingen Een ruimte voor vermelding van de burgerlijke gemeente waarin het perceel is gelegen. Verandert de naam van die gemeente, bijv. door annexatie, dan is voldoende ruimte aanwezig om deze verande ring aan te brengen. Hierna volgen de vakken waarin het perceel kadastraal wordt omschieven. De naam van de burgerlijke zowel als die van de kadastrale gemeente kan op de kaart worden gestempeld het perceelnummer moet duidelijk in grote cijfers (bijv. met een numeroteur) op de kaart worden vermeld. De ruimten die nu volgen dienen voor vermelding van het artikel, al of niet voorafgegaan door een letter, waarop het perceel is geboekt. Onder de breukstreep wordt het volgnummer van de artikelkaart genoteerd waaronder het aldaar staat geboekt. Moet een perceel door verkoop of anderszins op een ander artikel worden overgebracht, dan wordt het oude artikel doorgehaald en het nieuwe met volgnummer in het volgende open vak geplaatst. De nu volgende kolommen, van plaatselijke benaming tot opmer kingen, spreken voor zich zelf; zij komen thans of in de legger of in het register nr 71 voor en worden op dezelfde wijze als daar ingevuld. Met betrekking tot de laatste twee kolommen valt op te merken, dat hierin alleen worden aangetekend het jaar en volgnummer van de staat nr 75 waarbij de dienst der grondbelasting verandering brengt in de soort van eigendom en (of) in de belastbare opbrengst of de landmeter de grootte c.q. de soort van eigendom wijzigt. In de kolom opmerkingen volgt een korte aantekening van de plaats gehad hebbende verandering, dus bijv. sloping, stichting, (on)belastbaar- stelling, herberekening, enz. De eerste drie kolommen van de onderste helft van de perceelkaart eisen een uitvoeriger bespreking. Hier moge worden verwezen naar een voordracht van schrijver dezes getiteld: „Enige beschouwingen over de hypothecair-kadastrale boekhouding", opgenomen in een ver zameling, gecyclostyleerd voor intern gebruik aan het Centraal teken-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 297