29 ninklijk Besluit van 7 Mei 1945, Staatsblad F 67. Al deze plannen worden door gemeenten of particu liere bureaux ontworpen. Provinciaal: Streekplannen. Deze vinden thans hun rechtsbasis in de verordening en bijbehoorende uitvoeringsbeschik king van het Nationale Plan, dd. 15 Mei 1941. Zij worden opgesteld door de Provinciale Planolo gische Diensten, die thans in elke Provincie aanwezig zijn. Landelijk: Nationaal plan. Dit is gebaseerd op de basisverordening van het Nationale Plan dd. 15 Mei 1941 en wordt voorbereid door den Rijksdienst voor het Nationale Plan. Om een vluchtig beeld te geven van de werkzaamheden der Provinciale Planologische Diensten, moge gewezen worden op de verscheidenheid van vraagstukken, van zeer algemeene en ver strekkende onderwerpen tot zeer speciale details. Er zijn groote vraagstukken als: bevolkingstoename, verdeeling der bevolking, verdeeling der bestaansmiddelen, industrie-uitbreiding van stad en land, bestemming van het agrarisch gebied, recreatie, verkeer, voorzieningen van algemeen nut. administratieve maatregelen. Dit zijn vraagstukken van groote importantie en langen adem. De resultaten in de streekplannen zijn echter nog gering, omdat de geheele materie moeilijk compleet is te omvatten. Het dagelijksch werk der Provinciale diensten brengt echter ook mede: voorbereidende werkzaamheden en gezamenlijk overleg ten aanzien van uit te voeren werken, uitbreidingsplannen, wegverbetering, af watering, ruilverkaveling, ontginning, grondaanwinning, enz. die niet kunnen wachten op alle genoemde groote vraagstukken. Verder zullen vele kleine detailoplossingen, die toch ook het aan zien van de ons omringende wereld bepalen, de aandacht vragen. 2e deel. Wanneer komt de Landmeter aan den stedebouw te pas? Deze vraag mag worden gesteld, nu de specialisatie den stede- bouw, de architectuur en het landmeten niet meer in een en dezelfde persoon onderbrengt. Nu hebben de stedebouwer, de architect en de landmeter ieder een zeer onderscheiden taak, die echter in het geheele object niet gescheiden kan worden. Bij de beantwoording van de gestelde vraag zijn twee rubrieken te noemen en wel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 29