294 kan hij heel eenvoudig doen, omdat hij over het hulpkaartenarchief beschikt. Nu volgen op de perceelkaart, meer bij wijze van voorbeeld nog een aantal kolommen, die vrijwel geen toelichting behoeven. Valt een perceel onder de natuurschoonwet dan kan zulks in de daarvoor bestemde kolom worden aangetekend. Het boeken van deze percelen op een afzonderlijk artikel kan dan vervallen. Evenzo be hoeven percelen onder een voorwaarde verkregen of vervreemd niet meer op een afzonderlijk artikel te worden geboekt. Voor het vermelden van aantekeningen voorgeschreven in circ. 2814, betreffende de mede werking van de hypotheekbewaarders bij de uitvoering van de wet op het levensverzekeringbedrij f 1922, kan een kolom worden gereser veerd; evenzo voor het boeken van een verdiepingseigendom. Enige van deze kolommen zouden kunnen worden samengevat onder het hoofd„Zakelijke beperkingen", waarin dan bijv. ook fideï-commissen kunnen worden geboekt. Zo nodig kan aan de achterzijde nog een kolomindeling worden gemaakt, bestemd voor aantekeningen welke in de toekomst worden voorgeschreven; gedacht wordt aan bouw-, kap- of teeltbeperkingen, aan statistische gegevens, enz. DE TOTAALKAART Zodra een artikel wordt geopend, wordt een totaalkaart in duplo aangelegd. Eén exemplaar wordt gezonden aan de dienst der grond belasting. De bijhouding van de kaart geschiedt, zowel aan de bewaring als bij de dienst der grondbelasting, uit de proefstaat, waarvan de dienst der grondbelasting een kopie ontvangt. De totaalkaarten worden afzonderlijk in volgorde der artikelen bewaard. Aangezien zij per burgerlijke gemeente worden aangelegd, kan het voorkomen, dat bij één artikel meer totaalkaarten behorenin zo'n geval worden zij per artikel nog alfabetisch naar de namen van de burgerlijke gemeenten gerangschikt. Hieruit volgt, dat ook de staten nr 73 en nr 75 per burgerlijke gemeente kunnen worden ingericht. Eventueel kan rekening worden gehouden met de indeling van de inspecties der belastingen. DE PROEFSTAAT De proefstaat, zo juist reeds genoemd, is van een ander model dan het tegenwoordige (zie model 5). Het formulier bestaat uit twee ge deelten, gescheiden door een dubbele lijn. Het linker- zowel als het rechtergedeelte begint met een kolom genaamd „artikel". Links komen de artikelen waarvan moet worden afgeschreven, rechts die waarop een bijschrijving moet worden geboekt. Uit de staat nr 73 worden deze artikelen overgenomen. Van de over te boeken percelen worden de kaarten gelicht en per oud artikel getotaliseerd. Daarna worden zij van de nieuwe artikelen voorzien en per nieuw artikel getotaliseerd. De verkregen bedragen komen op de tweede regel rechts en links op de proefstaat. Op de eerste regel worden van de totaalkaarten de oude totalen overgenomen en de nieuwe totalen door aftrekking en optelling verkregen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 300