300 aanknopende aan verschillende gedeelten van het rapport. Tot het op schrift stellen van die beschouwingen ging ik eerst over toen mij uit het Orgaan der Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde dd. October 1947 i) bleek, dat zij een nog niet vernomen klank zouden inhouden. De gulden spreuk, die voor alle takken van wetenschap geldt, dat de schoenmaker zich bij zijn leest dient te houden, behoedt mij uiteraard voor het bij mijn opmerkingen betreden van die (tech nische) gedeelten van de stof ten aanzien waarvan ik niet de (vol doende) competentie bezit. Wat de SC zelf reeds althans ten aanzien van een onderdeel van het rapport aanduidt als niet te zijn „voldragen resultaat van een uitgebreide studie" kan uit de aard der zaak tot critische opmer kingen aanleiding geven, die dan begrijpelijkerwijze niet datgene (dat vele regarderen waarmede de lezer instemt, maar datgene wat hem onjuist voorkomt. Bij die opmerkingen heb ik tot uitgangspunt ge nomen dat de SC wil bereikenniet slechts een basis voor een weten schappelijke of praktijk-discussie binnen het collegiale of verenigings kader, maar een belangrijke stoot te geven tot het in het leven roepen van wettelijke maatregelen die aan de reorganisatie van de kadastrale dienst de onontbeerlijke steun zullen moeten verlenen. Het spreekt vanzelf dat, om vast te stellen welk eindpunt men wil bereiken en langs welke weg men eerst moet vaststellen, wa,ar men zich bij de aanvang bevindt. Ook hier zijn „vaste punten" nodig! Die punten, het lijkt mij wel zeer nodig dit nog even uitdrukkelijk voorop te stellen, zijn I. Ons privaatrecht kent door hypotheekbewaarders bewaarde (en aangehouden) „openbare registers", waarin de akten, beogende de levering van onroerende zaken in eigendom waaronder ik hier begrijp de vestiging van zakelijke rechten ingevolge rechtstitel moeten worden (in- of) overgeschreven, wil men (kunnen) bereiken dat het zakelijk recht overgaat (c.q. ontstaat). Het feit dat (derhalve) zonder die overschrijving het zakelijk recht niet (door levering) kan overgaan (c.q. ontstaan) doet ons van een „negatief stelsel" spreken. Het feit daarnaast dat alle andere eigendomsovergangen voltrokken worden onafhankelijk van het bestaan (of enige werkzaamheid ten aanzien van) de „openbare registers" doet ons de term „onvolledig negatief stelsel" bezigen. II. Naast en behalve de hiervoor omschreven „openbare registers" hebben wij óók een kadaster. De hypotheekbewaarder volgens de wet de bewaarder der openbare registers is krachtens organieke besluiten tevens bewaarder van het kadaster. Het kadaster, ingesteld met fiscaal doel, heeft in feite een maatschappelijke betekenis ver kregen die vér uitgaat boven zijn oorspronkelijk doelbetekenis voor de eigendom heeft het slechts in zoverre als het in geval van geschil 1) Dit orgaan bespreekt wél o.a. de vraag „notariële" akte of „authen tieke" akte. Deze vraag is echter geen vraag: op dit gebied vallen beide be grippen samen. Het is een dwaling te menen, dat er naast notariële transport akten nog andere authentieke transportakten zouden zijn (als b.v. akten van domeinambtenaren, zoals t.a.p. wordt gemeend).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 304