301 over de eigendom een feitelijk vermoeden kan opleveren, ter beoor deling van de rechter (enkele speciale wetsbepalingen als van de Ont eigeningswet laat ik hier terzijde; zij stellen slechts het principe nader in het licht). Aldus is in het kort geformuleerd de huidige toestand. Zulks vast te stellen en voortdurend in het oog te vatten is noodzakelijk bij het beramen van middelen om ons land een betrouwbaarder kadaster te verzekeren en bij het kiezen van zijn argumenten om zodanig plan voldoende relief te geven om het eens tot werkelijkheid te doen worden. Want waar het fundament wankelt, daar kan ook het bouw werk niet soliede zijn. En nu moet ik wel uitspreken dat het rapport van de SC op menige plaats de indruk wekt als had de Commissie omtrent de huidige rechtskundige toestand opvattingen die met de werkelijkheid niet stroken. Ik moge daarvan enige der aanwezige symptomen aanwijzen. Op bladz. 147 spreekt zij uit dat voor de overdracht en vesti ging van zakelijke rechten in de meeste gevallen aanduiding met de kadastrale kenmerken voorgeschreven" (is). Voor het recht van hypotheek is dit inderdaad vol te houden, doch dit zakelijke zeker heidsrecht zal de SC toch wel niet in het bijzonder in de gedachte hebben gehad Hoe dit zij, voor alle andere zakelijke rechten -de eigendom daaronder begrepen is haar stelling onjuist. Een akte, inhoudende (bijv.) verkoop en overdracht van een daarin zonder enige kadastrale omschrijving aangeduid huis doet na overschrij ving de eigendom overgaan (aangenomen uiteraard dat de wilsover eenstemming in de akte is belichaamd en het object op voor partijen kenbare wijze is aangeduid). Dat nu de kadastrale boekhouding (een term die het begrip geheel juist weergeeft) niet kan worden bijge houden omdat een ambtelijk voorschrift zulks belet, is voor de eigen dom irrelevant en al evenzeer het feit dat, indien het een notariële akte ware, de Notariswet de notaris een boete zou doen verbeuren. Op bladz. 175 stelt de SC dat art. 678 B.W. mogelijk maakt dat de eigenaar van zijn nabuur afpaling van de kadastrale grens vordert. Dit zou slechts juist zijn als de kadastrale grens synoniem was met de eigendomsgrensbij een geheel andere juridische functie van het kadaster in ons rechtsstelsel zou dit mogelijk zijn; thans is het onjuist. Art. 2 van het concept voor een ontwerp van een „Kadasterwet" bepaalt dat de openbare registers worden bijgehouden en bewaard door de Rijksdienst van het Kadaster. Een dergelijke bepaling zou inder daad mits de wetgever bereid zij haar tot wet te verheffen denkbaar zijn. Doch zij zou slechts passen in de gedachtengangdat het bij onze eigendomsverhoudingen, zoals zij civielrechtelijk verankerd zijn, eigenlijk zou gaan om het kadaster, ten aanzien waarvan dan de openbare registers een dienende functie zouden hebben; dat, om het anders te zeggen, de openbare registers eigenlijk zouden strekken om de bijhouding van het kadaster (de kadastrale boekhouding) te kunnen bewerkstelligenDeze gedachtengang de toelichting op art. 2 kan slechts de indruk wekken alsof zij die van de SC ware zou echter de rollen omdraaien en de werkelijk bestaande verhoudingen als boven geschetst miskennen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 305